Wordpress

Wordpress Nasıl Hızlandırılır? (Wp Rocket İncelemesi)

Google’da üst sıralarında olmanın ve rakiplerinize gözle görülebilir fark atmanın en temel yolu sitenin hız durumudur. Eğer firmanız için web sitenizin iyi yerlerde olmasını istiyorsanız kesinlikle hızlı bir siteniz olması gerekmektedir.

Yeteri kadar hızlı olmayan siteler, ne kadar kaliteli bir içeriğiniz olsa da Google tarafından asla üst sıralarda yer alamazsınız.

Wordpress Hızlandırma

WordPress (Wp Rocket)

Google sıralamasında hız en önemli etkendir. Hatta listenin ilk üç sırasında bu özellik yer alıyor diyebiliriz.

Site oluştururken temel hız demektir ve temel ne kadar iyi olursa inşa edilen diğer durumlar da bir o kadar iyi olacaktır. Peki, hızın bu kadar önemli olduğunu gördük, WordPress yavaş açılmaması için Wordpress site hızlandırma işleminin nasıl yapmalıyız? 

İşte adım adım tüm detaylarıyla Wordpress site hızlandırma yöntemleri;

  • Site Hızını Ölçmek
  • Tema Seçimi Yapmak
  • Cache Ekltentisini Kullanmak
  • CDN Kullanmak
  • Resimde Optimizasyon Sağlamak
  • Eklenti Optimizasyonu Oluşturmak
  • Veritabanı Optimizasyonu Oluşturmak
  • Resimler için Lazy Load oluşturmak
  • Http Requests Sayısını Düşürmek

WordPress İle Site Hızı Ölçümü

Öncelikle site hızını etki eden faktör incelenmelidir. Böylelikle işleme devam edilebilir. 4 farklı araç ile site hızını ölçebilirsiniz. Bunlar, Pingdom, GTmetrix, Google Page ve Webpage testleridir. Hepsi ücretsiz ve online bir şekilde yapılabilmektedir. Ölçüm sonrası hız size rapor olarak düşecektir. Sonrasında rapora göre iyileşme süreci yapabilirsiniz.

Tema Seçimi

Birçok Wodpress kullanıcısı sitelerinin yavaş olduğunu temadan kaynaklı olabileceğinden bahsetmektedir. Doğru bir tespit diyebiliriz. Çünkü seçilen tema kesinlikle sitenin kaderini oluşturmaktadır. Eğer tercih ettiğiniz tema sitenizin yavaş olmasına sebep oluyorsa, temayı kesinlikle hızlı bir tema ile değiştirmelisiniz. Bunun için Google üzerinden yapacağınız hızlı tema araştırmaları ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Cache Eklentisi Kullanmak

WordPress hızlandırma işlemlerinin arasında cache eklentisi de yer almaktadır. Hatta bu bir gereksinim değil tamamen zorunluluktur. Doğru cache ayarı ile sitenizi beklenilen hıza getirmeniz mümkün olacaktır. W3 Total Cache ve WP Super Cache ayaları sitenizin hızını yükseltebilecek en başarılı eklentilerdir. Kurulu gerçekleştikten sonra sitenizi kolaylıkla hızlı kullanabilirsiniz.

Wordpress WP Rocket

CDN Kullanmak

WordPress sitenizi CDN kullanarak %100 bir şekilde hızlandırabilirsiniz. CDN hızlandırma konusunda en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu da tercihen değil tamamen zorunluluk olarak nitelendirebiliriz. Google üzerinden nasıl çalıştığını, nasıl satın alındığını ve kullanımı hatta WordPress ile nasıl entegre edileceği bilgilerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu

WordPress hızlandırma da etkili yöntemler arasındadır. Normalde siteniz de herhangi bir resmi hemen hemen 800px genişliğinde sunsanız bile, ziyaretçi kitleniz bu arada kalan 300px’lik boyutu indirmeyerek, indirme süresinden kar elde edecektir. Böylelikle resim optimizasyonu ile etkili hızlandırma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Eklenti Optimizasyonu

Bu eklenti ile de WordPress site hızlandırma işleminize olumlu bir şekilde etki etmektedir. WordPress sitenize yüklediğiniz eklenti ile dolum sürenizden kar ederek hızlandırma işini tamamlanmış olursunuz. Ancak burada şöyle önemli bir detay ekleyelim, öncesinde aktif etilen eklentileri kesinlikle silmelisiniz. Çünkü her yüklenen eklenti ile tekrar site dolum hızınız düşecektir. Mümkün oldukça eklenti sayısını minimum seviyede tutmaya çalışmalısınız.

Wordpress Hızlandırma Teknikleri

Veritabanı Optimizasyonu Oluşturmak

Hızlandırma işleminin diğer önemli adımı da veri tabanı optimizasyonu oluşturmaktır. Genel anlamına bakarsak bakım, onarım ve fazlalıklardan kurtulmak olarak nitelendirebiliriz. Veri tabanınızda gerçekleştireceğiniz temizlemeler ile site içinde gözle görülebilir derece hız artışı olacağını fark edeceksiniz.

Resimler İçin Lazy Load

Hızlandırma konusunda bu özellikte oldukça etkilidir. Ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiğinde eğer ki Lazy Load özelliğiniz açıksa, ziyaretçi kitlenizin karşısına çıkan alan yüklenmektedir. Buda ziyaretçiler ekranı aşağı kısma kaydırana kadar altta kalan içeriklerin hızlı bir şekilde yüklenmesine neden olmaktadır.

Http Requests Sayısını Düşürmek

Bu adımda ise WordPress sitemiz açıldığında sunucuyla yapılan bağlantıda istek sayını düşürme işleminden bahsedeceğiz. WordPress site hızını arttırma da oldukça etkili yöntemlerden birisidir. Ziyaretçilerin sitenizin içerisini girdiğinde CSS kodları birkaç dosya oluşturmaktadır. Bu durumda server ile yapılan çağrılarda trafik oluşturarak site hızını düşürmektedir. Bu özelliği kullanarak da site hızını yükseltebilirsiniz.

Böylelikle sizlere Wordpress hızlandırma işleminden bahsetmiş olduk. Size uygun adımı seçerek WordPress hızlandırma işlemini uygulayabilirsiniz. Umarız sizlere yardımcı olabilmişizdir!

SEO çalışması yaparken anahtar kelime bulma taktikleri paylaştığımız yazımıza hemen gözatabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı