Web Tasarım

Web Tasarım ve Kodlama Nasıl Yapılır?

Web site nasıl kurulur öğrenmek isteyenlere web tasarım ve kodlama nasıl yapılır açıklayalım.

İlk Aşama Web Site Tasarımı Yapılışı

Sizler bir şeyler çizmekten hoşlanıyorsanız eğer en eğlenceli bölüm ilk aşama olacaktır. Bir web site çizeceğiniz zaman genel olarak ilk yapılmakta olan iş sitenin belirli kısımlarının tasarımcının aklında canlandırması ve bunları bir kâğıt üzerine aktarmasıdır. Tasarımcı kişi sitenin genel kısımlarını düşler ve bunları kullanıcı için en iyi deneyimi verecek biçimde yerleştirir.

Yani, web sitenin içeriği sitenin sol kısmında bulunacak, sitenin sağ kısmında sık kullanılan bağlantıları bulunacak, alt bölümde sosyal bağlantılar ve telif hakkı bulunacak, üst bölümde tıklandığında açılacak biçimde hazırlanmış olan giriş ve kayıt kutucukları bulunacak gibi. Web sitesi kâğıt üzerine aktarıldıktan sonra bilgisayara aktarılır.

Web Tasarım Öğrenmek

Web Tasarım Bilgisayara Aktarıldıktan Sonra Ne Tür İşlemler Yapılır?

Kâğıt üstünde yapılan tasarım düzeltmeler ve renklendirmelerle bilgisayar yardımıyla yeniden çizilir. Bu işlemler için sıkça tercih edilen programlar Windows ile OSx sistemleri içerisinde Adobe Fireworks ve Adobe Photoshop’tur. Web site tasarımını yapmak için yalnızca programları kullanmak yetmeyecektir.

Tasarım esnasında kullanılan yazı tipi, yazı boyutu, renkler, nesnelerin birbirlerine olan yakınlığı, birbirlerine olan uzaklığı ve benzeri olan şeyler oldukça önemlidir. Tasarımda okunabilirlikle birlikte kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmesi önemli olan diğer unsurdur. Bu konuda yazı tipi ve boyutları oldukça önem taşıyor.

Web Tasarım Arayüzün Kodlanma Aşaması

Web site yapımında olan en önemli kısım kodlama aşamasıdır. Arayüz kodlanırken öncelikle HTML dilinde web sitenin vücudu oluşturulur. Böylece siteye nesnelerin eklenmesini sağlar. Paragraf, resim, video ve diğer türden nesneler.

Arayüz kodlamasında kullanılan diğer bir dil CSS dilidir. Bunun görevi HTML ile oluşturulmuş olan nesneleri biçimsel bakımdan düzenlemektir. Yani, HTML ile oluşturulmuş resim nesnesi CSS diliyle yükseklik, genişlik, iç boşluk, dış boşluk ve kenarlıklar gibi özellikler atanabiliyor. Bu tüm özellikler site için önemli değerler taşır.

 • CSS yazım biçimi genellikle şöyledir:
  nesne ismi {
 • özellik_ismi : değer;
 • diğer_özellik : değer;
 • bir_başka_özellik : değer;
 • }

Bu hazırlanan web tasarımın kullanıcıyla etkileşim içerisinde olmadı adına yalnızca HTML ve CSS yetmeyecektir. Sayfanıza uygulayacağınız ufak animasyon ve sayfayı yenilemeden yapılacak olan birçok ufak işlemler sitenin kullanıcılar için daha dikkat çekici görünmesini sağlayacaktır. Bu tarz işlemler için javascript kullanılması gerekir.

Web Yazılım

Web Tasarım Yazılımını Yapmak

Web tasarım yazılımı sitenin sistemi olmaktadır. Yani kurmuş olduğunuz vücudun içindeki organlar denilebilir. Bunlar vücudun çalışmasını sağlayacaktır.

Bu kısımda yapacağınız işlemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kullanıcılardan veri almak
 • Alınan tüm verileri işlemek
 • Tüm verileri veri tabanına kaydetmek
 • Veri tabanında olan verileri tekrar çekerek kullanıcıya sunmak
 • Siteye konu, ders ve haber ekleme
 • İstenilen içeriğe yorum yapma
 • Yapılan tüm yorumları silebilme ve düzenleme
 • Üye giriş ve kayıt sistemleri
 • İçerikleri beğenme ve beğenmeme sistemi

Gibi aklınıza gelebilecek olan tüm fikri yapabilirsiniz. Öyleyse bunlar nasıl yapılıyor diye düşünecek olursanız birçok alternatif dil bulunuyor.

Alternatif dillere şunlardan oluşuyor:

 • PHP
 • ASP.NET
 • C#
 • Ruby
 • Python
 • Java

Dilleri bulunuyor. Web sitesinin tasarımı gerçekleşti, arayüz kodlaması yapıldı ve size yani yazılımcıya gönderildi. Peki, bu durumda ne yapıyorsunuz? Almış olduğunuz kodlanmış olan arayüzü parçalara ayırıyorsunuz. Üst kısım, alt kısım, yan kısım gibi. Ardından bir veri tabanı oluşturuyorsunuz.

Parçalanmış olan bölümlerde bulunan içerikleri dinamikleştirmeye çalışıyorsunuz. Yani oraya önceden yazılmış içerikleri alarak bu içerik yerine veri tabanınıza kaydedilen içerikleri çekiyorsunuz. Bunu yaptığınızda yeni içerik kaydedildiği vakit her zaman kodları yenilemeniz gerekmiyor.

Hosting Domain Seçimi

Domain ve Hosting

Hosting: Bir web sitede yayınlanmak istenen tüm sayfaların, dokümanların ya da resimlerin internet kullanıcıları tarafından erişebileceği herhangi bir bilgisayar içerisinde tutulmasıdır.

Domain: Alan adları yani IP adresi olarak isimlendirilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayacak olan numara sisteminin çok daha basit hale getirilmiş ve zihinde kalması adına kelimelerle ifade edilmiş olan halidir.

Web sitesinin diğer kullanıcılar için sunulması adına bu siteyi bir sunucuya yani hoşta atmanız gerekir. Ardından bu sunucuya basit erişilebilmesi için bar alan adı yani domain lazım olacak. Domain ve hosting alabileceğiniz pek çok yer bulunuyor. Bu yerlerde satın alarak işleminize devam edebilirsiniz. Bunları aldıktan sonra yapmanız gerekecek olan nokta hazırladığınız web siteyi alarak sunucuya aktarmanız olacaktır. Bundan sonra satın aldığınız domain ile birlikte kullanarak siteye erişim sağlayacaksınız.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Yapmak Ne Kadar Zaman Sürer?

Bu durum tam anlamıyla yapmak istediğiniz sistemle alakalıdır. Fakat ortalama olan bir haber sitesi üstünden düşünülürse, yaklaşık olarak 4 saat çizilen arayüzün kodlaması da buna yakın olarak 4 saat sürecektir.

Site bu aşamaya geldikten sonra yazılımın yapılması ise bahsedilen haber sitesi ve bütün içeriğin yönetilebilir bir duruma gelmesi yazan kişinin hızına bağlı olacak şekilde 15 veya 20 saat arasında değişecektir. Bu saatler işlerini iyi ve orta derecede yapan kişiler için geçerlidir. En kötü şartlarda olarak web sitenin yapılma saati 35 saat sürebilmektedir. Yani bu durum günde 1 veya 2 saat çalışmayla birlikte 15-30 gün arasında değişecektir.

Web Tasarım Yapmak Zor Bir İşlem midir?

Zorluk durumu kişiden kişiye değişir. Bu zorluk kişinin hangi derece bilgiye sahip olduğuyla da alakalıdır. Web site yapmak zor bir iş değil fakat küçümsenecek şekilde de kolay bir iş değildir. Odaklanma gücü ve uygun bir çalışma ortamı gerekir.

Web Tasarım Yapmayı Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?

Öğrenme süreci kişiyle alakalıdır. Normal şartlarda 1 veya 2 sene arasında orta derece web siteler yazacak kadar bilgi öğrenilebilir. Fakat mutlaka pratik yapılması şarttır.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı