SEO

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime ile Yüksek Trafik İpuçları

Uzun kuyruklu anahtar kelime;  iki kelimeden daha fazla terimden meydana gelen, diğer anahtar kelimelere göre aranma oranı daha az olan kelimelerdir.  Bu kelimelerin İngilizce karşılığı ise Long Tail Keyword olarak kullanılmaktadır. Bu anahtar kelime grupları arama motorlarında direkt hedefe yönelik olarak yapılan aramaları kapsar.

Direkt müşteriye ulaşmak ve daha dar kapsamlı bir aramada yüksek performans göstermenizi sağlayacak aramalardır.  Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin aranma hacmi daha düşük olduğu için web sitelerinin bu kelimelerde yüksek trafik elde etmesi daha kolay olur.

Bu anahtar kelime grupları diğerlerine göre daha uzundur.  En az 4 ya da daha fazla anahtar kelimeyi barındırmaktadır.   Az sayıda insan tarafından aranmalarına karşın birden fazla kelime grubunda çalışma yapılması durumunda Google üzerinden web sitelerine ciddi trafik çekebilecek potansiyele sahiptirler. SEO çalışmalarınızda “siyah klasik çanta” anahtar kelimesi rekabeti çok yüksek bir alan olarak karşımıza çıkar. Bu kelime grubunda başarı elde etmek çok zor olur. Ancak  “Düğün kıyafetine uygun siyah klasik çanta” kelime grubu uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir. Bu anahtar kelime üzerinden başarıyı daha kolay yakalayabileceğiniz gibi daha kısa sürede daha fazla trafik çekebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Çalışma Prensibi Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin çalışma sistemi çok basittir. Bu kelime grupları çok sayıda kelimenin bir araya gelmesiyle oluşur.  Bu kelime gruplarının aranma hacmi diğerlerine göre düşüktür. Ancak dönüşüm oranları da aksine çok daha yüksektir. Uzun kuyruklu bir arama yapan kullanıcılar direkt olarak bir sorunlarını çözebilmeye odaklanacak bir arama yaparlar.

İnsanlar doğrudan bir sorunun çözümüne yönelik bir arama yaptıklarında dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz. Mesela bir uzun kuyruklu bir anahtar kelime bir ürün ya da hizmetin satışında çok daha etkilidir.  Profesyonel bir uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması sonrasında trafiğinizi de dönüş oranlarınızı kolayca arttırabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nasıl Seçilir?

Uzun kuyruklu anahtar kelime hedeflemesi yaparken doğru kelime grubu belirlemeniz gerekir. Bu şekilde yüksek trafik elde edebilmeniz çok daha kolaydır.

Uzun kuyruklu anahtar kelime seçerken yüksek trafik hedeflerinize ulaşmak için şu noktalara dikkat etmenizde yarar var;

  • Rekabet oranı düşük anahtar kelime grupları belirleyin. Kısa anahtar kelimelerde aranma hacmi ve rekabet oranı yüksektir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerde özel ifadeler seçin. Ayrıca rekabet oranı daha düşük grupları belirleyin.  Bu sayede daha fazla ziyaretçi çekebilir ve trafiğinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca rekabet oranı düşük olduğu için üst sıralara yer almanız çok kolaydır.
  • Geri dönüşüm oranı yüksek olacak kelime gruplarına odaklanın. Belirli bir buruma odaklanan anahtar kelime gruplarına yönelik çalışma yürütürseniz hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.  Ne aradığını bilen kullanıcılara doğru kelimelerle kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Vadettiğiniz çözümleri içeriklerinizde kullanıcılara sunun. Ne aradığınız bilen kullanıcılar içeriklerinizde aradığını bulursa dönüşüm oranları çok daha yüksek olur.
  • Web sitelerinin en büyük giderleri arasında Google Ads giderleri vardır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin en önemli özelliği Google Ads konusunda çok düşük maliyetleri olmasıdır. Rekabet düşük olduğu için maliyetler de düşecektir. Düşük bütçelerle reklam verebileceğiniz, dönüşüm oranı yüksek, daha çok ziyaretçi çekebileceğiniz kelime gruplarına odaklanın.  Doğru kelimelerle doğru kitleye erişim sağlayacağınız için geri dönüşüm oranları da yüksek olacaktır.
  • Uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması yaparken iyi hedefleme yapmalısınız Hedef kitlenizin direkt arama yapacağı anahtar kelime gruplarına odaklanın. Doğru hedeflemeler size yüksek geri dönüşüm sağlayacaktır.
  • Çalışmalarınızı verdiğiniz reklamlarla desteklemeye çalışın. Böylece geri dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.
  • Tek bir kısa anahtar kelime grubuna odaklanmaktansa çoklu şekilde uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarına odaklanın. Çok sayıda uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması yüksek trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Bulma Yöntemleri

Uzun kuyruklu anahtar kelime bularak yüksek trafik elde etmek istiyorsanız etkili yöntemlerle bu kelime gruplarını bulabilmelisiniz. Uzun kuyruklu anahtar kelime bulabileceğiniz bazı yöntemler şu şekildedir;

İlgili Google Aramaları

Google arama sonuçlarında yapılan bir aramada en alt kısımda ilgili aramalar bölümü vardır. Burada Google kullanıcı deneyimlerinden yararlanarak öneriler sıralar. Bu kısımdaki uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelebilirsiniz.

Google Otomatik Tamamlama

Google’ a yazdığınız anahtar kelimenin başına ya da sonuna bir harf ekleyerek sonuçlara baktığınızda kolaylıkla uzun kuyruklu anahtar kelime üretebileceğiniz basit bir yöntemdir.  Etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Keywordtool.io

Anahtar kelimelerinizin başına ve sonuna gelecek ek kelimeleri de belirleyerek en verimli uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Ahrefs

Uzun kuyruklu anahtar kelime belirleme konusunda özellikle ücretli sürümü son derece etkilidir.

Answer The Public

Soru odaklı uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulabilmek için kullanabilirsiniz.  Soru aramaları en çok yapılan aramalar arasındadır ve en etkili uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak karşımıza çıkar.  Türkçe sonuçlar vermemesi olumsuz özelliğidir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Bu Google servisinde internet üzerinde yer alan tüm anahtar kelime analiz araçlarının çıkış noktasından yararlanabilirsiniz. Başka bir araca ihtiyacınız kalmayacaktır.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı