Dijital Pazarlama

UTM Link Nedir? UTM Link Nasıl Oluşturulur?

UTM link; web sitenize gelen bağlantıları Google Analytics aracı ile takip etmenizi ve detaylı analiz yapmanızı sağlayan kodlardır. Web sitenize sadece 2005 yılından sonra gelen bağlantıları inceleyebilirsiniz. UTM link terimi Urchin Tracking Module kısaltması olarak ortaya çıkmıştır. Bu terim Google UTM URL veya URL Builder ismiyle de bilinmektedir.

Web siteniz için oluşturulan bağlantılara UTM kodları yerleştirilir. Bu kodlar sayesinde müşteri davranışları, müşterinizin geldiği kaynağı, masaüstü ya da mobil deneyim oranını takip edebilme şansınız vardır.

UTM basit yapılı bir koddur. Bu kod URL’ye eklenir. Yukarıda belirttiğimiz verileri Google Analytics üzerinde yer alan site istatistiklerinden inceleyebilirsiniz. Her çevrimdışı kampanya için ayrı URL oluşturulur. Daha sonra UTM, URL’yi sizin tarafınızdan belirlenen adrese yönlendirir. Bu adres sizin domaininiz ya da belirlediğiniz başka bir alan adı olabilir.

UTM Link Ne İşe Yarar?

UTM link; özel içerikleri ve terimleri takip edebilmenize yardımcı olur. Koda eklenen bazı değerler ile bu işlemi yapabilirsiniz. Özel içeriklerinizdeki aynı mesajlar olsa da hangisinin performansının daha üstte olduğunu farklı metinlere sahip iki reklamı takip ederek öğrenebilirsiniz. Takip etmeniz gereken veriyi gördükten hemen sonra Google’ın URL oluşturucu aracından gerekli değerleri girmelisiniz.  Takip edilen bir değeri değiştirmek için UTM kodunu değiştirmeniz yeterlidir. UTM kullanıcı davranışlarıyla ilgili kapsamlı veriler sunar.

Kullanıcı deneyimini takip etme ve daha fazla trafik çekebilme için UTM link doğru bir yöntemdir.  Terimler içinde istediğiniz anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz. UTM kodları biriktikçe sizin için bir data havuzu oluşturur. Bu havuzdaki verilere bakarak hedef kitlenizin davranışlarını takip edebilirsiniz. Özellikle dijital pazarlama stratejilerinde çok etkili bir araçtır.

UTM Link Nasıl Oluşturulur?

UTM Link Nasıl Oluşturulur?

UTM link oluşturmak için Google URL oluşturucu (https://ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder/)  sayfasına girmeniz gerekiyor. Buradaki form içinde yer alan konuları yerine getirmeniz gerekiyor. Daha sonra UTM bileşenlerini yerleştirerek link oluşturabilirsiniz. UTM bileşenleri de şu şekildedir;

 • İnternet Sitesi Adresi (URL): Reklama tıklayan kullanıcıların ekranlarında açılacak sayfanın adresini bu bölüme yazmalısınız. Yani istediğiniz sayfanın URL’sini yazmanız yeterlidir.
 • Kampanya Kaynağı: Reklamınızı farklı platformlarda oluşturabilirsiniz. Kampanya kaynağı reklamınızı hangi platformlarda oluşturmak istediğinizi belirttiğiniz alandır.
 • Kampanya Aracı: Oluşturduğunuz kampanyaları farklı araçlar kullanarak hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz. Kampanya aracı ile reklamlarınızı hangi aracı kullanarak kitlenize ulaştıracağınızı belirleyebilirsiniz.
 • Kampanya Terimi: Her kampanyanın bir sloganı vardır. Burada kampanyanızın anahtar kelimesini belirlemeniz gerekiyor. Burada odaklandığınız anahtar kelimeleri kullanmanız daha yararlı olacaktır.
 • Kampanya İçeriği: Reklam grubunuzun ismini belirleyerek buraya yazmanız gerekiyor.
 • Kampanya İsmi: Bu bölüme oluşturduğunuz kampanyanın ismini yazabilirsiniz.

UTM link oluştururken belirttiğimiz tüm bölümleri doldurarak kampanyanızı oluşturabilirsiniz. UTM link sayesinde Google Analytics üzerinden kullanıcı davranışlarını detaylı olarak izleme şansına kavuşabilirsiniz.

UTM Link Neden Gereklidir?

Web sitesi sahipleri için Google Analytics çok verimli bir araçtır. Bu araç sayesinde ziyaretçilerinizin hareketlerini ve daha birçok veriyi izleyebilirsiniz. Gördüğünüz veriler sayesinde doğru pazarlama yolunu belirleyebilirsiniz. Web sitenize kullanıcı gelen sosyal medya platformlarını öğrenebilir ve bütçenizi daha etkili ve verimli kullanabilmek için hangi platformlara reklam verebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

UTM Kodu Nasıl Oluşturulur?

UTM Link Ne Zaman Kullanılabilir?

Google ADS reklamlarında UTM linki kullanımına gerek olmaz. Çünkü bu reklamlarda bağlantıları gerçekleştirmek çok kolaydır. Diğer platformlarda yer alan linkler, Google tarafından tam anlamıyla izlenemez ve analiz edilemez.  Bu durumu UTM link yapısını kullanarak çözüme kavuşturabilirsiniz. Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında birden fazla reklam verdiğinizde kampanyalarınızın başarısını detaylı göremezsiniz. Uygulamalarda panel üzerinden bazı bilgileri öğrenebilirsiniz. Ama web sitenize gelen kullanıcı davranışlarını inceleyemezsiniz. Bunun için UTM link kullanabilirsiniz.

UTM Kodu Kullanmanın Avantajları

UTM link çok basit ancak etkili bir işlemdir. Daha çok pazarlama yapan e ticaret siteleri için gerekli görülse de farklı amaçla oluşturulmuş web sitelerinde verimliliği görmek için kullanılabilir. UTM link kullanmanın avantajları kısaca şöyledir;

 • Topladığınız veriler ile performans değerlendirmesi yapabilirsiniz. Bu UTM linkin en büyük avantajı olarak görülebilir. Bu araç sayesinde verdiğiniz reklamların başarı oranını görebilirsiniz.
 • Web sitenize gelen kullanıcıların hangi kaynaktan geldiğini detaylı bir raporla görebilirsiniz.
 • Google Analytics ile oluşturduğunuz reklam kampanyaları ve kullanıcı hareketleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • UTM link ile elde ettiğiniz tüm verileri kullanarak web sitenizi ve dijital pazarlama faaliyetlerinizi geliştirebilirsiniz.
 • Potansiyel müşterilerinizin müşteriniz haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizle nasıl iletişim kuracağınızı öğrenebilirsiniz.

UTM Link Nedir?

UTM Kodu Nasıl Oluşturulur?

Google tarafından sunulan online hizmetler ile UTM kodlarını oluşturabilirsiniz. UTM linkini kullanarak web sitenize yönelik reklam oluşturabilmek adına Google Analytics campaign URL Builder servisini kullanmalısınız.  Sonrasındaki adımlar ise;

 • Karşınıza gelen yönergelerin hepsini eksiksiz takip edin.
 • Yönergeleri gerçekleştirdikten sonra UTM kodları oluşturulabilir.

Kodları oluşturduktan sonra nasıl izleyeceğinizi öğrenmelisiniz. Google Analytics’i kullanarak UTM kodlarını izleyebilirsiniz. Bunun için de şu adımları izleyin;

 • Google Analytics servisine girin.
 • Edinme> kampanyalar> tüm kampanyalar seçeneklerine sırasıyla işaret koyun ve karşınıza gelen ekrandan tüm izleme işlemlerini yapın.

UTM kodları dijital pazarlama performansınızı değerlendirmeniz için son derece etkilidir.  Ayrıca sistem tamamen ücretsizdir. Dijital pazarlama faaliyetlerinizi geliştirirken ayrı bir bütçe ayırmanız gerekmiyor.  Bunun yanında UTM kodları dijital pazarlama verimliliğinizi takip etme, elde edilen verilerle yeni eylem planı hazırlama konusunda son derece doğru bir seçimdir.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı