SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Web sitelerinin kurulumu tamamladıktan sonra içerik yönünden zenginleştirilmesi sağlanmalıdır. Arama motorlarında arzulanılan konumların sağlanması için bu içeriklerin kaliteli bir şekilde üretilmesi gerekir. İçerikler görsel ve metinsel olarak ikiye ayrılsa da en önemlisi ve SEO kriterleri arasından en çok sıyrılan şey metinsel olanıdır. Bu yazımızda sizlere SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusunu anlatacağız.

Site içerikleri, ziyaretçilerin sitede takılma oranlarını etkilediği için çok önemlidir. Sitenize gelen kullanıcılar sitede makalenin sonuna kadar vakit geçirirlerse ve oradan önerilen başka makalelere geçerek istatistiklerin yükselmesini sağlarlar. Ayrıca sitenizin arama sonuçlarında görülebilmesi içinde bu makalelerin içerik konusunda kusursuza yakın olması gerekir.

Bu konu içeriğinde sizlere makale yazma konusunda en önemli kriterlerden birisi olarak gördüğümüz şu maddelerden bahsedeceğiz.

  • Özgün içerik
  • Anahtar kelime kullanımı
  • İçerik kalitesi
  • Makale düzeni
  • Başlık seçimi – rakip analizi

SEO Uyumlu Makale

Bir makaleye SEO kriterleri açısından uyumlu diyebilmek için belli başlı şeyleri içerisinde barındırması gerekir. Bu kriterleri ve içerikte nasıl geçmesi gerektiğini aşağıda sizlere maddeler halinde anlatacağız.

Özgün İçerik

Arama motorları için ilk kriter içerik çöp dahi olsa özgün olmalıdır. Eğer bir şekilde kopya içerik sorunu ile karşılaşırsanız sitenize elveda diyebilirsiniz. Arama motorları size spam damgasını vurursa eğer o damgadan geri kurtulmak çok zordur. Bu nedenden dolayı ne yaparsanız yapın özgün içerik girin.

Eğer özgünlük konusunda bir probleminiz varsa bu sorunu bir tane yazar kiralayarak veya kelime başlı bir yazar ile anlaşarak giderebilirsiniz. Ek iş olarak çok güzel bir yöntem olan makale yazarlığı, pek çok kişinin geçim kaynaklarından bir tanesidir. SEO uyumlu makale yazmanın ilk kuralı olan “özgün içerik” konusunda çok dikkatli olmalısınız ve eğer yazıları satın alıyorsanız bunu internette kontrol etmelisiniz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Özgün içerik konusunda hemfikir isek içerik üretimi konusunda bir diğer kritik dönemeç olan “anahtar kelime kullanımı” hakkında biraz bilgi vermek isteriz. Makalelerin içerikleri arasında anahtar kelime kullanımı çok önemlidir. Google makalenizi anahtar kelimesine göre değerlendirir ve kalitesini tespit eder. Ancak bunun belirli bir oranı da bulunmaktadır. Genelde tavsiye ettiğimiz her 100 kelimede bir tane anahtar kelime kullanılması olmaktadır.

Peki, sadece anahtar kelimeyi 400 kelimelik bir makalede geçirmek yeterli midir? Tabi ki değil. Makale yazarken kelime kullanımları konusunda oldukça seçici olmalısınız. Google trends gibi kelime analiz araçlarından faydalanarak size önerdiği anahtar kelimeleri makalelerde geçirmelisiniz. Kullanıcıların arama motorlarında arattıkları kelimeleri tam ve eksiksiz olarak geçirmek çok önemlidir.

Şimdi anahtar kelime kullanımı konusunda hemfikir olduğumuza göre içeriklerin kalitesi konusuna geçebiliriz. Çünkü bu konuda kelime kullanımı ile doğrudan alakalıdır.

İçerik Kalitesi

SEO uyumlu makale yazarken anahtar kelime kullanımından bahsetmiştik. Bu kelimeler tamamen kullanıcı odaklı olan konulardır. Yani kullanıcı aradığı kelimeler sonucunda makalenize ulaşır ve okumaya başlar. Genellikle ilk 1 veya 2 cümleyi okuduktan sonra sizin makaleniz hakkında yorum yapacak fikre ulaşır ve ya devam eder yada çıkar gider.

Bundan dolayı anahtar kelime kullanarak sitenize çektiğiniz ziyaretçileri sitede tutabilmek için kaliteli içeriklere sahip olmanız gerekir. Konu hakkında tam bir anlatım eşliğinde kullanıcıyı sıkmamak çok önemlidir. “İçerik kalitesi” konusunda esas amaç ziyaretçiyi makalenizin sonuna kadar sitede tutabilmek ve sonrasında mümkünse diğer makalelere geçirmektir. Bundan dolayı makalenizi anahtar kelimelere boğmak yerine düzgün, akıcı bir dil ile aralara bu kelimeleri sıkıştırmak her zaman en doğrusudur.

Makale Düzeni

Makale düzeni başlığından kastımız içeriklerin başlık, meta veri, etiket ve kelime sayıları ile ilişkilidir. Bu yerler, makaleniz hakkında arama motorlarının örümcekleri tarafından edinilen ilk bilgileri içerir. Bundan dolayı düzenli ve etkili bir şekilde hazırlanmalıdır.

Başlık yazarken içerisinde ve mümkünse en başta anahtar kelime kullanılması çok önemlidir. İçeriklerin SEO uyumu açısından kritik bir konudur. Ortalama 66 harften oluşturulmalıdır. SEO uyumlu makale yazmak için başlıkta önemli etkenler arasındadır.

Meta veri oluşturulurken başında olmasa da içerisinde muhakkak anahtar kelime geçirilmeli ve yaklaşık 160 karakterden oluşturulmalıdır.

Etiket, Google tarafından yapılan açıklamada etiketlerin artık tarih olduğu ve dikkate alınmadığı açıklansa da alışkanlıklarımız gereği halen içeriklerimizi etiketlemeye devam ederiz. Ancak bu konuda en yanlış bilinen şey ise anahtar kelime ve türevlerinin kullanılması ile bu içeriklerin oluşturulmasıdır. Hâlbuki etiket genel bir şeydir ve bir içerikte 1 veya 2 tane konuyu özetleyen bir etiketin olması yeterlidir.

Kelime sayısı, bir içerikte olması gereken kelime sayısı en azından 300 olmalıdır. Ancak kaliteyi bozmadan ne kadar çok kelime sayısı yazılabilirse içerik için o kadar iyidir. Benim size tecrübelerimden yola çıkarak tavsiyem minimum 500 kelime olması siteniz için idealdir.

Başlık Seçimi – Rakip Analizi

Kategoriniz içerisinde ilk sıraya yerleşmiş olan rakipleriniz varsa eğer onların içeriklerine göz atabilirsiniz. Eğer rakip analiz araçlarından birisini kullanıyorsanız onların trafik çektikleri konuları görerek sizlerde o başlıklar etrafında makale yazabilirsiniz. Elbette burada kopya çekin demiyoruz, yanlış anlamayın lütfen. Sadece SEO kriterleri açısından en önemli araç olan rakip analizi yapmanızı ve elde ettiğiniz verileri düzgün bir şekilde içeriğe dökmenizi tavsiye ediyoruz.

Sonuç olarak, SEO uyumlu makale yazarken dikkat etmeniz gereken en temel şey kopya içeriğe yönelmemenizdir. Onun haricinde yukarıdaki maddelere dikkat ederek kaliteli içerikler üretebilirsiniz.

SEO kategorisindeki diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı