SEO

SEO Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitenizin arama motorlarında daha üst sırada çıkmasını mı istiyorsunuz? Bunun için web sitenizde düzenli olarak SEO çalışması yapacağınız bir çalışma takvimi oluşturmanız gerekmektedir.

SEO analizi, dijital pazarlama uzmanlarının sıklıkla yaptığı bir çalışmadır. Detaylı ve kapsamlı yapılan SEO analizi sonucunda sektörünüze bağlı olarak kısa, orta ve uzun sürede dönüşüm hedeflerinizi yakalayabilirsiniz.

Bu yazımızda SEO analizi yaparken dikkat etmeniz gerek bazı metrikleri inceledik.

SEO Analizi

1- Site İçi Optimizasyon

SEO çalışmaları web sitenizin yapısal olarak düzenlenmesi ile başlayan bir süreçtir. Tasarım olarak sitenin kullanıcı dostu ve kullanıcı deneyimi yüksek olmalıdır. Responsive tasarım ile hazırlanmış olması ve mobil uyumluluk hataları olmamalıdır. Yazılım tarafında ise arama motorlarının sitenizi taramasını kolaylaştıracak yönergeleri uygulamanız gerekir. Başlık etiketleri, opengraph, meta etiketleri gibi kod yapılarını dahil etmeniz gerekmektedir.

2- Rakip Analizi

En önemli aşamalardan bir diğeri de rakiplerin analiz edilmesidir. Sektörünüzde yer alan rakiplerinizi iyi tanımanız onların önüne geçmenize oldukça katkı sağlayacaktır. Rakip analizi yaparken rakiplerinizin site yapısı, altyapısı, yaptığı işlemlerin analiz edilmesi ve sosyal medya hesaplarının incelenmesi gerekir.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

3- Backlink Analizi

Rakiplerinizin site dışında yaptıkları çalışmaları oldukça detaylı bir şekilde analiz ederek raporlamalısınız. Hangi kaynaklardan backlink aldığını ve bu backlinklerin kalitesini araştırarak sizde o kaynaklardan kendi sitenize fayda sağlayabilirsiniz. Backlink analizi yaparken Ahrefs, Semrush, Moz gibi bir çok siteyi kullanabilirsiniz.

4- Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi yapmadan önce hedef belirlemeniz gerekir. Bu hedef satış, form doldurma, sitede gezinme gibi aksiyonlar olabilir. Hedefinizi belirledikten sonra anahtar kelime analizi yapmaya başlayabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yaparken, kelimelerin aranma hacimleri ve zorluk seviyelerine göre analiz edilmesi oldukça önemlidir. Aranma hacimlerini öğrenmek için Google Trends gibi araçları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine Ahrefs gibi anahtar kelime araçları kullanabilirsiniz.

SEO Analizi Dikkat Edilmesi Gerekenler

5- Crawl Raporu

Crawl raporunu almak için Screming Frog yazılımı kullanabilirsiniz. Web siteniz için tarafa yaptığınızda sorunları tespit ederek bunları düzeltebilirsiniz. Zayıf içerikli sayfalar, title, description, yüksek boyutlu resimler, canonical etiketi olmadığı için tekrar eden sayfalar gibi sorun teşkil edebilecek hataları kolayca giderebilirsiniz.

6- Hız Testi

Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar için hızlı açılan sayfalar daha yüksek kullanıcı deneyimi sunmaktadır. Günümüzde mobil cihazların çok fazla kullanılması nedeni ile sayfa hızınızın yüksek olması oldukça önemlidir. Google Page Speed Insights aracı ile sayfanızın yavaş açılmasına sebep olabilecek objeleri ve kod yapılarını bulanarak bu alanlarda düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

6 ana başlıkta yayınladığım SEO analizi makalesini yakında tekrar güncelleyeceğim. Şimdilik hoşçakalın 🙂

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı