SEO

SEO Analizi Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motorunda üst sıralara çıkmak için yapılan SEO teknikleri ve yöntemleri sitelerin kendi alanlarında otorite değeri kazanmasını sağlarken organik trafik oluşturur. Binlerce marka SEO ile satış hacimlerini arttırırken marka bilincinin oluşmasını sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda uygulanan SEO tekniklerinden yeterli verim alınamadığı gibi siteler sıralama kaybı yaşayabilir. Sorunun çözümünü bulmak isteyen web site sahipleri SEO analizi nasıl yapılır sorusunun cevapları ile arama motorunda en üst sıralarda listelenebilir. Size özel olarak hazırlanan bu içerikte SEO analizi ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

SEO Analizi Nedir?

Search Engine Optimization bilinen ismiyle SEO, Türkçe adıyla Arama Motoru Optimizasyonu web sitelerin arama motoru politikalarına uyumlu olmasını ve kullanıcıya kusursuz bir site hazırlanmasını sağlar. Başarılı bir SEO çalışması ile günlük ziyaretçi sayısı milyonlara ulaşırken başarısız tekniklerle uygulanan SEO çalışması ziyaretçi kaybına neden olurken sitenin kapanmasına neden olabilir.

Sitede uygulanan tüm SEO teknikleri ve yöntemleri SEO analizi ile incelenir ve detaylı bir rapor oluşturulabilir. Crawl analiz araçları ve robot yazılımlar sitenin her ögesini inceler, içerik ve kodlar taranır. Bu sayede sitenin eksik olduğu ve geliştirmesi gereken konular ortaya çıkarken iyileştirilmesi için çeşitli çalışmalar yürütülebilir.

Site içi (On – Page) ve site dışı (Off – Page) SEO analizleri ile arama motoru performansı geliştirilir. SEO çalışmalarında Google algoritmaları ve kullanıcı faydası gözetilir her iki konuda birbirini desteklemektedir. Google, kullanıcıya bilgi katan ve fayda sunan siteleri arama motoru sıralamasında üst sıralara çıkarırken kullanıcılar yararlanabildikleri sitede uzun süre vakit geçirebilir, yeniden ziyaret eder ve sitenin duyurulmasına yardımcı olabilir. SEO analizi organik trafik sağlamak, erişimi arttırmak ve sitenin arama motoruna uyumlu hale getirilmesi için atılması gereken ilk adımdır.

SEO Analizi

Site İçi SEO Analizi Nedir?

Kullanıcı deneyimini tatmin edici bir seviyeye çıkarmak ve Google politikalarına uygun hareket etmek ve arama motoru botlarının siteyi doğru tarayabilmesi için site içi SEO tekniklerine ihtiyaç duyulur. Ancak Google algoritmalarının değişmesi sitenin daha önce başarılı olduğu konularda gerilemesine sebep olabilir. Dolayısıyla sıralamada avantaj elde eden ya da yükselmek isteyen her site, on page SEO analizi yapmalıdır.

Site içi SEO analizinde başta kodlar olmak üzere, anahtar kelime, içerik, hız, başlık ve meta, etiket vb. tüm yapı taşları incelenir. Yapı taşlarındaki eksikler ve hatalar sitenin sıralama kaybetmesine neden olurken, hemen çıkma oranı ve ziyaretçi sayısı gibi konularda olumsuzluklar yaşanmaktadır.

Site içi uygulamaları analiz edebilmek için SEO analiz araçları kullanılabilir ya da profesyonel SEO uzmanı / ajanslarıyla çalışılabilir.

Organik trafik artırma ipuçlarını paylaştığım yazımı hemen inceleyebilirsiniz.

Site İçi SEO Analizi Nasıl Yapılır?

Web sitelerin belirlenen hedeflere ulaşması ve stratejilerin gerçekleştirimesiyle ilgili tüm problemlerin ortadan kaldırılması için site içi SEO analizi yapılmalıdr. Site içi SEO analizi ile ilgili yapılması gerekenler şunlardır:

  • URL yapıları: Sayfaların her biri eşsiz URL yapılarına sahip olmalı ve gereksiz sayı, kategori, kelime gibi kullanımlardan kaçınılmalıdır,
  • Heading ve Meta Yapısı: Anasayfa ve alt sayfalardaki tüm başlık, meta ve etiket yapıları analiz araçları ile incelenir aynı zamanda başlık, meta ve etiketlerin içerikle uyumlu olmaması analiz raporunu olumsuz etkiler,
  • İçerik: Site içi SEO analizinde en önemli konulardan biridir, içeriklerin sahte, kopya ve özgünlüğü değerlendirilir,
  • Görseller: Arama motoru botlarının görselleri daha iyi tanımlayabilmesi için açıklama ve alt metinlerin eklenmesi gerekir,
  • Hız ve Performans: Site hızı SEO başarısını doğrudan etkilemektedir bu nedenle hız ve performans analizlerinin belirli aralıklarla yapılması önemlidir,
  • Kırık linkler: Bozuk ve açılmayan bağlantılar kullanıcı deneyimini ve SEO çalışmalarını olumsuz etkiler, analiz sonrasında kırık linklerin düzeltilmesi gerekir,
  • Kodlar: Google Search Console ya da HTML analiz araçları ile sitenin yazılımı ve etiketleri incelenir.

Site İçi SEO Analizi

Site Dışı SEO Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Site içi SEO analizi ve iyileştirme tekniklerinin uygulanmasının ardından site dışı SEO analizine geçilebilir. Site dışı SEO analizinde sitenin tanıtım ve bilinirlik için yaptığı tüm adımlar incelenir. Backlink, tanıtım yazıları, yorumlar gibi site dışında gerçekleştirilen eylemler otorite değerinin artmasını sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda birçok site aynı içerik ve görsel desteğini farklı sitelerde yayınlatarak değerli backlink almaktaydı. Ancak Google algoritmalarının değişmesiyle birlikte bu sistem tamamen değişti ve yenilendi. Günümüzde doğal ve kaliteli backlink almak için özverili bir SEO sürecinin yönetilmesi ve alanında değerli sitelerden özgün içeriklerle backlink alınması gerekir. Aynı şekilde sidebar ve footer aracılığıyla sağlanan backlinkler önceki yıllarda etkiliyken günümüzde sitenin ceza almasına sebep olmaktadır.

Backlink analiz araçları ile ilgili yazımı okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Google algoritmalarının değişmesiyle birlikte web sitelerin gerçekleştirdiği yöntemler geçerliliğini yitirebilir. Bu nedenle site dışı SEO analizi yapılarak ceza sebebi uygulamalar incelenmelidir. Sitelerin erişimini ve trafiğini yükselten diğer bir kanal ise sosyal medyadır. Site dışı SEO analizi yaparken web sitenin sosyal medya platformlarındaki etkileşimi de incelenmektedir.

Site dışı SEO analizinde temel konu backlink ve backlink kaynaklarıdır. Piyasada ücretli ve ücretsiz backlink analiz araçları bulunmaktadır, bu araçlar sitenin aldığı tüm backlinkleri ve kalite değerlerini gösterebilir. Ayrıca Google Search Console aracılığı ile backlink veren kaynakları incelemek ve spama sebep olan siteleri engellemek mümkündür.

SEO Rakip Analizi

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO Rakip analizi ile rakiplerinizin gücünü, trafiğini ve etkileşimlerini öğrenebilirsiniz. İnternet dünyasında rekabet oldukça fazladır ve siteler farklı yöntemler kullanarak geniş kitlelere ulaşmayı ve üst sırada bulunmayı hedefler. SEO rakip analizi ile rakiplerin başarısını sağlayan yöntemler ve teknikler öğrenilebilir ve yeni bir strateji belirlenebilir.

Sektördeki en iyi rakipleri öğrenebilmek için alanınızla ilgili anahtar kelimeleri ve sitelerin tıklama oranlarını inceleyebilirsiniz. Rakiplerin öğrenilmesi için en iyi SEO analizi yapan siteler ya da SEO analizi araçları kullanılabilir.

Rakiplerin öğrenilmesinin ardından anahtar kelime analiz araçları ile sitenin anahtar kelime kullanım oranları değerlendirilebilir. Meta ve başlık kullanımı, LSI anahtar kelimelerin yoğunluğu, iç link tercihleri ve tasarımı incelenmelidir. Kullanıcıların, siteyi tercih etme sebepleri ve sıralamada yükselmesini sağlayan bu etkenler özgün bir şekilde siteye uygulanabilir.

Başarının sırrını öğrenmek için yapılması gereken diğer bir adım ise içerik kontrolüdür. Rakip sitelerin içerik uzunlukları, özgünlüğü ve kopya içerik kullanıp kullanmadığı gibi konular içerik stratejisinin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Google ve diğer arama motorları uzun ve kaliteli içerikler kullanan siteleri değerli olarak görmektedir.

Sosyal medya platformları, web sitelerin en etkili alanlarından biri olarak nitelendirilebilir. Sitelerin sosyal medya hesaplarını inceleyerek takipçilerine olan yaklaşımları, etkileşim oranları ve hangi tür içerikleri tercih ettiği görülebilir ya da SEO analiz araçları kullanılabilir.

Rakip backlink analizi ise en önemli konulardan biridir, bu sayede doğal ve gerçek backlink kaynakları elde edilebilir. Backlink SEO analiz araçları ile rakip sitelerin hangi kaynaklardan ve hangi içeriklerle backlink aldığı görülecektir. Rakip sitenin backlink aldığı kaynaklarla görüşmek ve backlink teklif etmek oldukça etkili bir yöntemdir.

Site içi, site dışı ve rakip SEO analizi yaptıktan sonra güçlü bir SEO stratejisi belirlenebilir ve hedef sıralamaya ulaşılır.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı