SEO

Sayfa İçi SEO – Detaylı Rehber

2020 yılı için özel olarak hazırladığım bu içerikte sayfa içi SEO konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İçerik nasıl optimize edilmeli? Uygun URL yapıları nasıl olmalı? Title ve description nasıl yazılır? gibi birçok sorunun yanıtını tüm detayları ile size aktaracağım.

 • Sayfa İçi Temel SEO Bilgileri
 • İçeriklerinizi Nasıl Optimize Etmelisiniz?
 • Title ve Description Nasıl Yazılmalı?
 • SEO’ya Uygun İçerik Nasıl Olmalı?
 • Tıklanma Oranını Nasıl Optimize Etmelisiniz?
 • Sayfa İçi UX Sinyalleri
 • Gelişmiş Sayfa İçi SEO İpuçları

Temel SEO Bilgileri

1-Sayfa İçi Temel SEO Bilgileri

Sayfa içi SEO (On Page SEO olarak da bilinir.) arama motorları ve kullanıcılar için web sitenizin içeriğini ve yapısını optimize etmektir.

Sayfa içi SEO yapılırken genellikle başlık etiketi, içerik, dahili bağlantılar ve url’ler optimize edilir.

Sayfa İçi SEO Neden Önemlidir?

Sayfa için SEO rakiplerinize fark atmanın en etkili yoludur. Google arama sonuçlarını incelediğimizde anahtar kelimeyi başlık etiketi içerisinde kullanan sayfaların üst sıralarda yer aldığını görebiliriz.

Tabiki bununla bitmiyor. Sayfa içi SEO optimizasyonu yaparken içeriklerinizi de şunları da unutmamanı gerekiyor.

 • Kullanıcı deneyimi
 • Hemen çıkma oranı ve sitede kalma süresi
 • Arama amacı
 • Sayfa yükleme hızı
 • Tıklama oranı

Site İçi SEO Nasıl Yapılır?

2-İçeriklerinizi Nasıl Optimize Etmelisiniz?

Sayfa içi SEO’nun neden önemli olduğunu öğrendiğimize göre, içeriklerimizi optimize etme aşamasına geldik.

Bu bölümde web sitenizde yayınlanan sayfaların anahtar kelimenize göre nasıl optimize edeceğinizi göstereceğim.

Dolayısıyla “sayfamda anahtar kelimeleri nasıl kullanırım?” sorunuzun yanıtını mükemmel ipuçları ile öğreneceksiniz.

İçeriğinizin İlk 100 Kelimesi İçinde Anahtar Kelime Kullanın

Bu bir yenilik değil ancak SEO sürecinde kullanmanız gereken temel etkenlerden diyebiliriz. Bazı kaynaklar %2-%3 anahtar kelime oranı olmasını söylemektedir. Ancak bunun bir kural olmadığını bilmelisiniz. Buradaki amacımız içeriğimizi okuyan ziyaretçileri konudan uzaklaştırmadan içeriğin tamamını tüketmesini sağlamaktır. 

Peki bu neden önemli?

Google, sayfanızın başında görülen terimlere daha fazla ağırlık verir ve Google’ın sayfanızın ne ile alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olur.

Yazı Başlığını H1 Etiketi İle Gösterin

Google tarafından yapılan açıklama h1 etiketi kullanmanın, Google’ın sayfa yapısını anlamasına yardımcı olduğunu belirtmiştir.

Çoğu içerik yönetim sisteminde (Wordpress gibi) başlıklara h1 etiketini otomatik olarak ekler. Bu durumu web sitenizde kontrol etmenizi öneriyorum.

Alt Başlıklarda H2 Etiketi Kullanın

Hedef anahtar kelimenizi en az bir alt başlıkta kullanın. Bu alt etiketi h2 olarak kullanmanız faydalı olacaktır.

Yaptığım birçok çalışmada bunun faydasını gördüğümü söyleyebilirim.

Anahtar Kelime Sıklığı

Anahtar kelimenizin içeriğinizde ne kadar sık kullanıldığıdır.

Anahtar kelimenizi içeriğinizde fazla kullanmanız Google gözünde sayfanızın anahtar kelimeniz ile çok alakalı olduğunu görebilir. Ancak bu durum kullanıcılar açısından olumsuz olarak görülmektedir. 

Anahtar kelimenizi, kullanıcıyı sıkmadan içeriğinizin uzunluğuna göre 2-3 kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Bazı yabancı kaynaklarda 32.000 kelimelik bir içerikte anahtar kelime 5-6 defa kullanılmasına rağmen yeterli olduğu görülmüştür. 

Özetle; anahtar kelimenizi doğal bir şekilde kullanmanız sizin için en iyisidir.

Harici Bağlantılar Kullanın

Google bu kriterde de diğerlerinde olduğu gibi içeriğinizi anlamaya çalışır. Bunun yanı sıra dış bağlantı vermeniz sayfanızın kaliteli olduğunu Google’a bildirir.

Bu konuda yapılan bazı denemelerde 10 site oluşturularak, yarısında bir üniversite sayfasına link çıkışı yapılmıştır. Diğer yarısında ise herhangi bir harici bağlantı kullanılmamıştır.

Sonuç mu?

Belki şaşıracaksınız fakat harici bağlantı kullanan 5 site daha üst sırada yer aldı.

URL Yapınızı Optimize Edin

İçeriklerinizin link yapıları doğrudan Google sonuçlarında görüleceği için kullanıcıyı tatmin edici olmalıdır. Mümkün olduğunca kısa ve anlaşılır URL kullanmalısınız. URL’nizde anahtar kelime kullanmanız da size fayda sağlayacaktır.

Site İçi SEO

3-Başlık ve Açıklama Etiketlerini Optimize Edin

Bu bölümde, SEO için başlık (title) ve meta açıklamalarınızı (description) nasıl optimize etmeniz gerektiğini göstereceğim.

Başlık etiketi sıralamanıza doğrudan etki eden bir kriterdir. Optimize etmeniz mutlaka size fayda sağlayacaktır.

Açıklama etiketi ise arama sonuçlarına yansıyacağı için ziyaretçilere vereceğiniz bir mesaj olarak düşünebilirsiniz. Ziyaretçiyi etkilerseniz sizi ziyaret edecektir.

Anahtar kelimeniz başlık etiketinin başlangıcına ne kadar yakın olursa o kadar etkili olacaktır. Bunu her zaman yapmanız şart değil.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun Kuyruklu Kelimeleri Yakalayın

Başlık etiketinde “en iyi”, “inceleme”, “rehber”, “kılavuz”, gibi kelimeleri kullanmanız anahtar kelimeniz ile bağlantılı olan uzun kuyruklu kelimelerde sıralamanıza yardımcı olabilir.

“Sayfa İçi SEO (Yeni Rehber)” gibi bir başlık kullanmanız “sayfa içi seo rehberi” gibi uzun kuyruklu arama sonuçlarında yer almanızı etkileyecektir.

4-SEO’ya Uygun İçerik Yazın

Bu konuda içerik üreticileri veya yayıncıların bir çoğu en iyi içeriği hazırladığını düşünmektedir. Ancak bu durum öyle değil. İçeriğinizin sıralamaya girmeyi hak ettiğinizi düşündüğünüz içerikler oluşturun. Benzersiz, süper ve arama amacına uygun içerikler oluşturmalısınız.

Benzersiz İçerik

Benzersiz içeriği aynı olmayan içerik olarak düşünmeyin. Rakiplerinizin açığını bulun. 

Yeni bir şey bulmalısınız.

 • Yeni bir ipucu veya strateji
 • Var olan kaynakların daha iyisini içeren bir liste
 • Güçlü tasarım ve kullanıcı deneyimi
 • Vaka analizi

gibi ipuçları size yardımcı olabilir.

Değerli İçerik

Bu aşamada benzersiz bir içerik yayınlamak güzel bir başlangıç olabilir. Ama sadece bu yeterli değil. Yapılan araştırmalara göre günde ortalama olarak 4 milyon blog yazısı yayınlanıyor. Bu nedenle içeriğinizin bu yazıların önüne geçmesini sağlayacak kalitede olması gerekir.

İçeriğinize değer katacak bazı kriterleri inceleyebilirsiniz.

Ayrıntı Ekleme : İçeriğiniz de resim, ekran görüntüsü ve videolar kullanmanız okuyucunun içeriği okumasına kolaylık sağlayacaktır.

Net Cümleler : İçeriğiniz güçlü olması okuyucuya daha çekici gelecektir.

Uzman Yazarlar : Birçok içerik size söyledikleri yapmayan kişiler tarafından hazırlanır. Deneyime sahip bir uzman tarafından hazırlanan içerik ile rastgele bir yazar tarafından yazılmış bir içerikten çok daha değerlidir.

Arama Amacını Karşılayan İçerik

Benzersiz ve değerli bir içerik sizin üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. Ancak o konumda kalmak istiyorsanız içeriğinizin arama amacını karşılaması gerekir. Arama sonucunda sitenize gelen ziyaretçiyi bilgiye doyurmanız gerekir. 

Aksi takdirde sayfanız iyi bir sıralama almayacaktır.

5-Tıklanma Oranını Optimize Edin

Organik trafik almak iki nedenden dolayı önemlidir.

İlk olarak tıklanma oranı (muhtemelen) bir sıralama faktörü olabilir.

Diğeri ise tıklanma oranını artırmanın daha fazla trafiğe sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Bu bölümde size çok pratik birkaç yöntem göstereceğim. Bu yöntemleri uyguladığınızda tıklanma oranlarının arttığını göreceksiniz.

Soru Başlığı Etiketi Kullanın

Geçtiğimiz yıllarda çeşitli araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre soru tabanlı olan başlıkların daha fazla tıklandığını gösterdi.

Bu nedenle, uygun durumlarda soru başlığı kullanarak içerik yayınlamanızı tavsiye ederim.

Soru başlığı hazırlarken, kullanıcıların ne istediğini iyi bilmeniz ve ona göre başlık seçimi yapmanız gerekir.

Eksik Meta Açıklamalarını Doldurun

Yazımın başlarında meta açıklamalar hakkında bazı bilgiler vermiştim. Özellikle açıklamaların süper çekici olması gerektiğini tekrar yineliyorum.

Zengin Snippet Kullanın

SEO için doğrudan yardımcı olmayacaktır. Ancak bu içeriklerin tıklanma oranının yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bu aşama için yakın zamanda farklı bir içerik yayınlayacağım. Webmaster araçlarında yer alan yapısal veri test aracını kullanarak şemanızı doğru şekilde ayarladığınızı kontrol etmeniz gerekir.

Başlık Etiketleriniz Duygu Ekleyin

Tıklanma oranı için yapacağınız çalışmada başlıkların güçlü bir duygusal bağ kurmasını sağlayın. Bu duygusal bağı kurmanız diğer başlıklara göre yaklaşık %7 daha çok tıklandığı söylenmektedir.

Sayfa İçi İçerik Düzeni

6-Sayfa İçi UX Sinyalleri

Bu bölümde site içeriğinizi UX sinyalleri için nasıl optimize edeceğinizi detayları ile anlatacağım.

Google, bekleme süresi, hemen çıkma oranı ve diğer kullanıcı etkileşim sinyallerini dikkate almaktadır. 

İçeriği En Üstte Yayınlayın

Sitenize gelen herhangi bir ziyaretçi direk olarak aradığı içeriğe ulaşmak istiyor. Bu nedenle içeriğinizin girişinde büyük bir görsel yayınlamak yerine ufak bir giriş yazısı sonunda akışı devam ettirmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Belirgin Başlıklar ve Listeler

İçeriğiniz de ziyaretçinin arayarak geldiği başlıkları h etiketleri ile belirgin hale getirmeniz okuyucuyu mutlu edecektir. Bunun yanı sıra ufak liste içerikler okumayı kolaylaştırdığı için ziyaretçilerinizi size bağlayacaktır.

Etkileşim Kurun

Sayfanıza gelen ziyaretçi içeriğinizi tükettikten sonra etkileşim kurmalısınız. Bu blog sayfaları için genellik yorum olacaktır. Ziyaretçinin fikrini alabileceğiniz bir etkileşim alanı olması, ziyaretçiye değer katacaktır.

7-Gelişmiş Sayfa İçi SEO İpuçları

Sayfanızın başlık, h etiketleri optimize edildikten sonra bahsedeceğim ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Orijinal Görüntüler Kullanın

Birçok içeriğe göz gezdirdiğimiz de içeriklerde kullanılan görsellerin Google Resimler ve çeşitli stok sitelerinden alınan görsellerin olduğunu görüyoruz.

Peki bu durum SEO’ya zarar veriyorlar olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde yapılan testlerde birçok site açılarak bazı sitelerde stok görseller kullanılırken diğerlerinde orijinal görseller kullanıldı.

Sonuçlar şaşırtıcı, orijinal görseller kullanılan sitelerin, stok görsel kullanan sitelerin yerine geçtiği gözlemlendi.

Bu durum oldukça şaşırtıcı, benim için de öyle!

Başka sitelerin kullandığı görseller yerine özel görseller kullanmayı tercih etmelisiniz.

Sayfa İçi Dahili Bağlantılar

Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar SEO için çok önemlidir. Özellikle sitenizde yüksek otoriteye sahip sayfaların artırılması gereken sayfalara bağlantı vermeniz oldukça etkili olacaktır.

Bunu yaparken anahtar kelime üzerinden veya url olarak bağlantı vermeniz gerekir. Sıralamanızı yükseltmek istediğiniz sayfalara içeriklerden bağlantı vererek o sayfaları destekleyebilirsiniz.

Kapsamlı İçerik Yazın

Google, kullanıcıların isteklerini tek bir sayfada sunan içerikleri çok seviyor. Başka bir deyimle kapsamlı içerikler diyebiliriz. İçeriğiniz bir konuyu tamamen kapsıyorsa yüksek sıralamada yer alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Bu tür içerik üretirken LSI anahtar kelimeler kullanmanız daha fazla trafik çekmenizi sağlar.

LSI : Google’ın bir sayfanın alaka düzeyini belirlemek için kullandığı eş anlamlı kelimelerdir.

Örnek verecek olursak, megastar dediğimizde Tarkan’ın aklımıza gelmesi diyebiliriz.

LSI anahtar kelime bulmak için arama sonuçlarının altında yer alan sık aranan kelime öbeklerini inceleyebilirsiniz.

Page Speed Hız Testi

Sayfa Hızınızı Artırın

Google, sayfa hızının doğrudan bir SEO faktörü olduğunu belirtti. Yakın zamanda Google hizmeti olan PageSpeed’i daha verimli hale getirdiklerinden bunu görebilirsiniz.

Bunun çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Sayfanızın toplam boyutunu küçültme, görsel optimizasyonu ve kod optimizasyonu gibi ufak düzenlemeler ile sayfa hızınızı geliştirebilirsiniz.

Görüntü Optimizasyonu

İçeriklerde kullandığınız görsellere alternatif metin olarak o görselde ne olduğunu belirtmeniz gerekir. Bu görme engelliler içinde oldukça faydalı olmaktadır. Anahtar kelimenin geçtiği resim adları kullanarak resimleri optimize edin. 

Sesli Arama

Sesli arama her geçen gün hızla büyüyor. İçeriğinizi sesli aramalar için optimize etmenin en etkili yollarından bahsedelim.

Sık Sorulan Sorular sayfaları oluşturun. Burada ziyaretçilerin merak ettiği soruları yanıtlayın. Sesli arama üzerine yapılan araştırmalarda SSS sayfalarının sesli arama sonuçlarında daha ön planda çıktığı görülmüştür.

Sizler için yaklaşık 3 günde hazırladığım “Site İçi SEO Rehberi” yazımda yapmanız gerekenleri detayları ile anlattığımı düşünüyorum. Aklınıza takılan sorularınızı yorum veya e-mail yolu ile ilettiğinizde, cevaplamaktan memnuniyet duyacağım. 

Şimdi sıra sizde 🙂 hemen sayfa içi SEO optimizasyonu yapmaya başlayabilirsiniz.

SEO kategorisindeki diğer yazılarıma göz atabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı