SEO

Sayfa Hızı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sayfa hızı optimizasyonu,  internet kullanıcılarının ya da arama motoru botlarının web sayfanıza erişim sağlaması için ve oluşturulan içeriği görebilmesi için gerekli olan sürenin kısaltılması adına yapılan tüm iyileştirmelerdir. İnternet kullanıcıları için bir web sitesinin ilk değerlendirme kriteri sayfanın açılma hızı oluyor. Günümüzde  geç açılan web sayfalarıyla karşılaşan kullanıcılar web sitesini terk ederek farklı bir web sitesine gidiyorlar.

Son zamanlarda mobil aramalar masaüstü aramaların belirgin oranda önüne geçmeye başladı. Mobil cihazlarda  internet erişimi daha kısıtlı olduğu için site hızı performansı da kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli kriterler arasında yer alıyor. Son yıllarda Google arama motoru da site hızını  en önemli sıralama faktörleri arasında değerlendiriyor.

Google tarafından mobil aramalarda sayfa açılma hızının bir sıralama faktörü olarak duyurulması site hız optimizasyonunu çok daha önemli bir hale getirdi. Yani web sitesi yöneticileri web sitelerinde kullanıcıların üstün bir deneyim yaşamasını istiyorsa her şeyden önce ziyaretçilere en kısa sürede açılan web sayfalarını sağlamalıdır.

Sayfa Hızı Nasıl Artırılır

Sayfa hızı optimizasyonu için  uygulanabilecek adımlar şöyle sıralanabilir;

  1. İlk Olarak Görüntü Optimizasyonu Yapılmalıdır

Bir web sitesinde görsel içerikler de çok önemli bir hal alıyor. Özellikle e ticaret satışı yapan web sitelerinde görseller çok önemli bir rol oynuyor. Web sitesine yüklenen görseller yüklenmeden önce sıkıştırılmalıdır. Bunu yaparken de görsel kalitesi bozulmamalıdır. Ürün sayfasında kullanıcıları etkileşimini arttıran en önemli etmenlerden biri görsellerdir.

Web sitenizde 100 kb üzerinde yer alan görüntüler olduğunda sayfanızın açılması zaman olur. Böylece sayfanız çok daha yavaş bir şekilde açılır. Ancak bu görsel kullanmayacağınız anlamına gelmiyor. Doğru araçlarla görseller sıkıştırılabilir. Görüntü boyutunu %70 civarında kalitesini bozmadan azaltan uygulamalar sizin için yararlı olacaktır.

  1. İçerik Dağıtım Ağı Kullanılabilir

İçerik dağıtım ağı, diğer adıyla CDN web sitelerinde birden fazla kopyasının farklı coğrafi yerlerde depolanmasını sağlayan dağıtılmış sunucu ağlarıdır.  Bu sistemde kullanıcılara en yakın olan sunucuların bulunduğu konum üzerinden içerik istekleri iletir. Kullanıcılara sunucu ne kadar yakınsa bağlanma hızı o oranda yüksek olur. Böylece sunucu yükleme süresi azaltılarak sayfa optimizasyonu yapılabilir.

  1. Kullanmadığınız CSS’leri Kaldırın

CSS web sitesi sahipleri tarafından sitenin tasarımına şıklık kattığı için sıklıkla tercih ediliyor.  Ancak yapılan bir araştırmaya göre web sitenizde CSS yer aldığında bunun %35’i kullanılmıyor. Kullanılmamasına karşın bu CSS dosyaları web sitenizin hızını yavaşlatıyor. Kullanmadığınız CSS dosyalarını kaldırarak sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

SEO Sayfa Hızı Önemi

  1. JavaScript Dosyalarını Küçültmeye Çalışın

Web sitenizde sizlere kullanıcı deneyimi açısından büyük kolaylıklar sunan JavaScript dinamik bir süreçtir. Bu bölümd dosya sayısı ne kadar artarsa sunucuya yollanan https istekleri de o oranda artış gösterir. Bu durumda JS dosyalarının boyutunu küçültürseniz boşlukları azaltabilirsiniz.  Dosyaları küçülttüğünüzde web sitenizde daha az veri indirilir ve böylece web sayfa optimizasyonu yapılmış olur.

  1. Yazı Tiplerini Doğru Şekilde Kullanın

Web sitesinin yazı tipi tasarımıyla birlikte bir bütün olarak çok önemlidir. Doğru yazı tipini doğru şekilde kullanmanız çok önemli oluyor. Bazı yazı tipleri yüklenmesi gereken ek kaynak olarak görülmektedir. Yanlış kullanıldığında ise site hızı yavaşlayabilir. Bu konuda detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

  1. Lazy Load (Tembel Yükleme) Kullanın

Web sitenizin yükleme süresini azaltmak için en etkili yöntemlerden biri tembel yüklemedir. Bu yöntemde web sitenizde sadece istenen bileşenlerin yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece geri planda kalan bileşenler yüklenmez ve talep olana kadar yüklenmeden bekletilir. Web sitenize mobil cihazından giriş yapan bir ziyaretçi ekranı aşağı indirmeden aşağıdaki bileşenler yüklenmez. Böylece web sitenizin yüklenme hızını azaltabilirsiniz.

Site Hızlandırma Teknikleri

  1. Önbelleğe Almayı Deneyin

Sayfa  hızı optimizasyonu çalışmalarında en önemli yöntemlerden biri de tarayıcı önbellekleme işlemidir. Bu işlem ile jpg, gif, pgn, css ve js gibi dosyalar her girişte yeni baştan yüklenmez. Bu sayede web sitenizi iki veya daha fazla sayıda kullanıcı ziyaret etmesi durumunda önbellekte yer alan  otomatik sürüm açılır. Yeniden yüklenmeyi ortadan kaldıran bu yöntem ile web sitenize ziyaretçilerinizi daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Kaliteli Bir Hosting Firması ile Çalışın

Web sitelerinde hosting yani barındırma hizmeti çok önemlidir. Web siteniz için kalitesiz, deneyimsiz ve sürekli kesintisiz hizmet vermeyen bir platform seçerseniz web hosting firmaları tarafından çok büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durumda öncelikle site hızınız olumsuz etkilenir. Site hızınız dışında web sitenizin diğer tüm performans ögeleri olumsuz etkilenir. Bu yüzden kurumsal ve kaliteli hosting firmalarından doğru hosting paketlerini satın almanız gerekiyor.

  1. Doğru Tema Seçimi Yapın

Web sitenizin hızını etkileyen önemli unsurlardan biri temadır. Tema kullanıcı deneyimi için çok etkili olsa da web sitesinin hızı için de büyük önem taşır. Web sitenize gelen kullanıcıların siteye kısa sürede erişmesi için iyi optimize edilmiş ve özenli bir şekilde kodlanmış temaları seçmelisiniz. Kötü temalar  aynı zamanda site için SEO değerlerini de olumsuz etkiler. Bu yüzden öncelikle mobil uyumlu bir tema seçmeli ve gereksiz CSS ve JS kodlarından arındırılmış bir tema olduğundan emin olmalısınız.

  1. Doğru Eklentileri Kullanın

Wordpress alt yapısına sahip web siteleri kullanıyorsanız site hızınızı arttıracak eklentiler kullanabilirsiniz. Sayfa hızı optimizasyonu için Wp Rocket ve Fastest Cache gibi eklentiler site hızınızı artıracaktır. Doğru WP hız eklentileri ile sayfa açılış hızınızı en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı