Web Tasarım

Profesyonel Web Tasarım Kriterleri Nelerdir?

Web sitesi tasarımına başlamadan evvel web tasarım projesi sırasında daha kaliteli bir çalışma ortaya çıkarabilmek adına “Profesyonel web tasarım kriterleri”  dikkate alınmalıdır. Web sitesini oluşturan ekip bu kriterlere uymazsa markanız prestij kaybına uğrayabilir, elde ettiğiniz dönüşüm oranları olumsuz olabilir ve ziyaretçi sayınızda düşük yaşayabilirsiniz.
Web sitenizde hedeflerinize ulaşabilmek adına profesyonel web tasarım kriterlerini bilen ve uygulayabilen bir ekiple çalışmalısınız. Bu sayede web siteniz ilerleyen zamanlarda hedeflerinize ulaşmanız için çok etkili bir kanal haline gelebilir.

Web sitesinin tasarımında kullanılması gereken profesyonel web tasarım kriterleri şöyledir;

Sadelik

Web sitenizin ilk görünümü ziyaretçiler açısından çok önemlidir. Ancak insanların sitenizin şık tasarımı için değil, web sitenizde istediği işlemi tamamlamak için geldiğini unutmayın. Web sitenizde işlevsel bir amaca yönelik olmayan tüm tasarım ögeleri ziyaretçilerinizin istedikleri aksiyonu yapmasını zorlaştıracaktır.

 Sadelik ilkesi için şu önerileri verebiliriz;

  • Uzmanlar web sitenizin tasarımında en çok beş farklı renk kullanmanızı önermektedir.  Fazla renk kullanmaktan kaçının.
  •  Web siteniz için seçtiğiniz yazı tipi okunaklı olmalıdır. Ayrıca en farklı boyutta en fazla 3 farklı yazı tipi kullanmanız önerilmektedir.
  •  Web sitenizdeki grafikler sadece ziyaretçilerin bir aksiyonu tamamlamasına yardımcı olacaksa kullanın.

Profesyonel Web Tasarım Kriterleri

Kaliteli İçerik

Bir web sitesini meydana getiren en temel özelliklerin başında kaliteli içerik gelir. Bu içerikler metin, görsel ve video içeriklerdir.  Web sitesini tasarlama projesi öncesinde ilk olarak içerik odaklı planlama gerçekleştirmelisiniz.  İçeriği dikkate almadan salt görselliğe odaklı yapılan çalışmalar web sitelerinde istenen sonuçların alınmamasına yol açar.

Ziyaretçiler web sitesine geldiğinde istediği ve vaat edilen bilgileri alarak gitmelidir. Sitedeki bilgiler uzun, sıkıcı ve kopya içerik olmamalıdır. Ayrıca içeriler arama  motorlarının sonuç sayfalarında da bulunmalıdır. Arama motoru botlarının ziyaretçi odaklı indeks vereceği içerikler oluşturulmalıdır. Web sitenizin tasarımı ne kadar kaliteli olsa da içeriğiniz sıkıcı olursa ziyaretçi kaybedebilirsiniz. Dijital dünyada her zaman bilinen Bill Gates’in “İçerik kraldır!” sözünü hiçbir zaman unutmayın.

Tasarım

Profesyonel web tasarım kriterleri arasında en önemlilerinden biri tasarımdır. Firmanızın logosu, menü, içerik alanları, görsellerin sayfadaki konumu, sitenin renk ve tipografi düzeni çok önemlidir. Ziyaretçiler içerikle birlikte sitenin tasarımına da ilk olarak ilgi gösterirler.  Genelde kullanıcılar sol üst kısımda firmaya ait logoyu aramaktadır.  Tasarım ve renk düzeninden sonra içeriğe yoğunlaşma söz konusudur.

Web siteniz firmanızın dijital dünyadaki yüzüdür. Bu yüzden web sitenizin ara yüzü sade ve şık tasarıma sahip olmalıdır.  Web sitenizin tasarımı konusun deneyimli bir ekipten destek alırsanız her zaman kazanan siz olursunuz.

Kullanıcı Deneyimi

Web sitenizde kullanıcı deneyimi olumlu olmalıdır. Ziyaretçiler web sitenize geldiğinde aradığını bulabilmelidir. İnsanlar web sitesinde doğru şekilde yönlendirilmelidir. Bir ziyaretçi web sitesinde nereye tıklaması gerektiği konusunda düşünmemelidir. İnsanlar için içerikler ve sayfalar arası geçiş son derece işlevsel ve kolay olmalıdır.  Böylece hemen çıkma oranını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Kusursuz kullanıcı deneyimi için yapabileceğiniz bazı çalışmalar şöyledir;

  • Web sitenizde sayfalar arası bağlantılar oluşturun.
  • Ana sayfa dışında her sayfaya insanları yönlendirecek ekmek kırıntılarını bırakın.
  • Her sayfada alakalı ve az sayıda gezinme seçeneği sunun
  • İnsanlar bağlantı üzerinden nereye gidebileceğini bilsinler.

Kullanıcı Deneyimi

Güncellik

Web sitesi tasarlanırken eski teknolojilerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Web sitelerinin önemli bir bölümü HTML5, CSS3 gibi en son sürüm teknolojilerle tasarım yapmaktadır. Eski sürüm HTML ve CSS teknolojilerinden uzak durun. Ayrıca web sitenizin Footer bölümünde yer alan site güncellik yılını belirten bildirimi her zaman güncellemeye özen gösterin. Ayrıca kişiselleştirilmiş içerik yönetim sistemlerini tercih ederek sitenizi daha etkili yönetmeye çalışın.

Güvenilirlik

Web sitenize gelen ziyaretçiler güvenli bir deneyim yaşamalıdır. Bunun için ziyaretçilerin aşina oldukları tasarım ögeleri ve stratejiler kullanabilirsiniz. Sitenizde en iyi kullanıcı deneyimini oluşturabilmek için siteniz ziyaretçilere öncelikle güven vermelidir.

Güven oluşturabilmek için öncelikle web sitenizde yer alan ürün ya da hizmetler konusunda dürüst davranmalısınız.  İşinizi anlayabilmek için ziyaretçiler uzun araştırmalar yapmak zorunda kalmasın. İşinizi ve ürünlerinizi doğru şekilde tanıtın. Ayrıca ürün ve hizmetleriniz hakkında fiyat bilgisini de net olarak sunun.

Ziyaretçilere istemedikleri pençeleri açmayın, onların isteği dışında ses ve görüntü oynatmadan deneyim yaşamalarına özen gösterin. Ayrıca iletişim kısmında adres, telefon ve mail gibi bilgileri paylaşarak sizlere güvenmelerini sağlayın. Güvenlik sertifikalarınızı da kullanmaya özen gösterin.

Erişilebilirlik ve Uyumluluk

Tasarımı yapılacak web sitesi tüm platformlar üzerinden sorunsuz erişime sahip olmalıdır. Öncelikle tarayıcı uyumluluklar her aşamada test edilmelidir.  Bu süreçte mobil cihazlardan erişim de önemlidir. bu yüzden İOS ve Android işletim sistemine sahip cihazlarda uyumluluğu test edilmelidir. Responsive tasarım oluşturulması için gerekli yatırım yapılmalıdır.

Web tasarım için esnek ve duyarlı bir web sitesi oluşturmak hedeflenmelidir.  Kullanıcılar kullandığı cihazın boyuna uygun otomatik olarak boyutlandırılan bir web sitesinde deneyim yaşamak isteyecektir.  Duyarlı tasarım sayesinde bir cihazdan web sitesine giren ziyaretçi için otomatik optimizasyon gerçekleşir. Web siteniz hem eski nesil hem de yeni nesil tarayıcılarda test edilmelidir.

Profesyonel Web Tasarım

Tutarlılık

Web sitenizde genel görünüm tüm sayfalarda birbiriyle tutarlı olmalıdır. Arka plan, renk şeması, yazı biçimi, yazı tonu gibi tüm özellikler tutarlı olmalıdır. Tutarlılık UX (kullanıcı deneyimi) üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Web sitenizde her sayfanın aynı düzende olması şart değildir. Belirli sayfa türlerinde farklı tasarımlar uygulayabilirsiniz. Kategori sayfaları, ürün sayfaları, blog sayfaları gibi farklı sayfalarda farklı ögeler tercih etmelisiniz. 

Görsel Hiyerarşi

Profesyonel web tasarım kriterleri arasında sadece sadelik yeterli olmaz. Web sitenizde belli bir görsel hiyerarşi de olmalıdır. Ziyaretçilerin web sitesine gelebilmesi için web sitesindeki tüm ögeler doğru şekilde düzenlenmelidir. Web siteniz işlevsellik ve kullanıcı deneyimi açısından optimize edilmelidir.  

Web sitesini ziyaret eden kişiler istenen aksiyonu yapmaya yönlendirilmelidir. Burada kullanıcılar doğal ve sıkılmadan istenen aksiyona gitmelidir.  Web sitenizdeki ögelerin konumu, rengi ya da boyutu ziyaretçilerin istenen aksiyona yönlendirilmesi için profesyonel şekilde yapılandırılmalıdır.

Görseller şekil-zemin ilişkisine göre konumlandırılmalıdır. Görsel hiyerarşiyi sağlamada ise web sayfasının ya da içeriğin oluşturulma amacı dikkate alınmalıdır. Kullanıcıları satın almaya yönlendirecek bir içerikle, form doldurmaya yönlendirmeyi amaçlayan bir içerikte görsel konumlandırma politikası farklı olmalıdır.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı