Tasarım

Kurumsal Kimlik Tasarımı Nasıl Olmalı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her firmanın bir kurumsal kimliği vardır. Kurumsal kimlik aslında adından da anlaşılacağı gibi bir firmanın, kurumun, vakfın ya da bu tip başka oluşumların hem kurum içinde hem de kurum dışında firmanın duruşunu, davranışını ve imajını temsil eden kavramın adıdır. Kurumsal kimlik, bir nevi şirketin kimliği anlamına gelir.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik, firmanın içinde ve dışında görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik aynı zamanda firma içerisinde ortaya çıkabilecek olan kimlik karmaşasını da yok eder. İyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik her firma için çok önemlidir. Firmaların, müşterileri ya da hitap ettiği hedef kitlenin gözünde prestij kazanmaları ve firmaların saygınlığının artmasını çok önemlidir. Bu neden ile kurumsal kimlik konusu her firma için vazgeçilmez bir noktadır.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Önemi

Etkili ve akılda kalıcı şekilde oluşturulan kurumsal kimlikler, firmalar tarafından da önemsenip, müşterilerin gözünde firmalara olan güvenin artmasına vesile olur ve firmaların müşterilerinin akıllarında daha çok yer etmesine imkan tanır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimlik oluşturma sürecinde firmaların kendilerini çok iyi tanıması gerekir. Firma, hangi sektör içinde yer alırsa alsın tüm firmaların, kurumsal kimlik tasarımına özen göstermesi firmanın ilerlemesi ve büyümesi açısından gereklidir. Kurumsal kimlik tasarımı için bu alanda uzman profesyoneller ile çalışmak daha da avantaj sağlar.

Çünkü kurumsal kimlik bir nevi kurumun dışarıdaki yüzü ve kullandığı imzası görevini görür ve bir kez tasarlanıp kullanılmaya başladıktan sonra artık insanların aklında bağdaşmaya başlar ve bu saatten sonra yeni bir kimlik oluşturmak zor olacağı gibi zahmetli bir süreçte olur.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur

Kurumsal Kimlik ve Firma Reklamı

Kurumsal kimlik kavramı tam anlamı ile firmanın tüm alanlardaki imajını yansıtır. Bu sebep ile firmanın en önemli reklam aracını oluşturur ve kurumsal kimlik oluşturma aşamasında muhakkak ki uzmanlardan fikir alınır ve deneyimli kişiler ile çalışılır. Kurumsal kimliğin oluşturulmasında hiçbir detayın atlanmaması çok önemlidir.

Oluşturulan kurumsal kimlikler her zaman hedef kitleye hemen etki etmeyebilir; ancak zaman içerisinde iyi düşünülerek tasarlanan bir kurumsal kimlik, insanların akıllarında yer eder ve bu durum da firmalara prestij kazandırır.

Kurumsal Kimlik Kavramı İçerisinde Neler Vardır?

Kurumsal kimlik başlı başına firmanın kendisidir. Bu sebep ile birçok öğeyi içinde barındırır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Firmanın Websitesi
 • Dijital Tanıtım Yöntemleri
 • Firmanın Ürettiği Ürünler
 • Üretilen Ürünlerin Ambalajları
 • Firmalara Ait Tabelalar
 • Yönlendirme Araçları
 • Firmalar Tarafından Düzenlenen Sergiler, Fuayeler ya da Fuarlar
 • Firmalar tarafından çıkarılan Dergi ve Katalog tarzı Kurumsal Yayınlar
 • Firmaların Verdiği Sertifikalar

Bina, ofis ve şantiye alanları gibi firmaların içinde bulundukları çevre, firmaların kurum içinde ve dış yazışmalar için kullandıkları antetli kağıtlar, zarflar, dosyalar, firma personel veya yönetim kadrosuna ait kartvizitler bunların haricinde ise firma adına kesilmiş faturalar ve irsaliyelerle tahsilat mektupları, raporlar, firmalara ait reklamlar veya broşürler ve bunların yanı sıra firmaların bayrağı, takvim, ajanda, bloknot gibi promosyon ürünleri firmanın kurumsal kimliğini oluşturan öğeler arasına girer.

Kurumsal Kimlik Önemi

Kurumsal Kimlik Oluşturma Aşamaları Nelerdir?

Kurumsal kimlik aşamaları sırası ile 5 aşamaya sahiptir.

Bu aşamalar;

 • Tasarım Süreci
 • Zamanlama
 • Sunum
 • Düzeltme
 • Onaylanan tasarımın tüm mecralarda basılması ve yayınlanması

Yapılacak olan tüm işlerin belirlenmesi ve onaylanması açısından tasarım süreci çok önemlidir. Bu nokta, kimliğin oluşmasının ilk adımı olmasından dolayı firmaların öncelikle tam olarak ne istediklerine karar vermeleri uzmanların işini de kolaylaştırır. Bu tasarımlar oluşturulurken içinde bulunulan zamana sadık kalınması, zamana göre yapılması ve tasarımın çağa uygun olması ayrıca önem taşır. Çağın beklentilerine göre tasarımın yapılması firmanın iş bilirliğini ve çağdaşlığını gösterir.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı