Dijital PazarlamaE-Ticaret

İşletmenizi Tanıtmanın 13 Ücretsiz Yolu

Her sektörde rekabet her geçen gün daha çok artıyor. Sektörünüz ne olursa olsun işletmenizi tanıtabilmek için hem yerel hem de global alanda belirli stratejiler uygulamanız gerekiyor.   İşletmenizi tanıtmak için artık dijital kanalları da kullanmaya başlamalısınız.

Bu yazımda sizlere işletmenizi tanıtmanın 13 ücretsiz yolu hakkında bilgi vereceğim. Listede yer alan yöntemler için bir ücret ödemeniz gerekmiyor ve daha önce uygulanan tüm yöntemler her yıl en az %65 büyüme taktikleri içeriyor.

İşte işletmenizi tanıtmanın 13 ücretsiz yolu:

Sektörünüzle İlgili Popüler Platformlarda Yer Alın

Markanızı tanıtmanın tek yolunun Google olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanları çevrimiçi ortamlarda işletmenize yönlendirmenin tek yolu Google değil.  İnsanlar her sektörle ilgili popüler ve güvenilir platformlardan arama yapmayı tercih ediyor.

Bir yerel restoran bulmak isteyen kişiler TripAdvisor kullanırken ülkemizde bir boyacı bulmak için Armuut uygulanası kullanılıyor. Bu platformlarda yer alırken Google yerel aramalarında üst sıralarda yer almayı da ihmal etmeyin.  Eviniz için bir tesisatçı ararken  Ustabilir gibi platformları kullanabilirsiniz.

Söz konusu platformlara ulaşmak için yakınımdaki işletme türü üzerinden Google’da arama yapabilirsiniz. Bu platformlarda genellikle ücretsiz olarak profil oluşturabilirsiniz.

İşletmenizi Tanıtmanın Yöntemleri

Düzenli Olarak Blog Yazın

Blog sayfamı her ay binlerce kişi ziyaret ederek aradığı bilgilere ulaşıyor. Sizler de alanınızla ilgili düzenli blog yazmalısınız. Bu durum sizlere Google üzerinden trafik sağlayacaktır. Ayrıca diğer dijital kanalları da ekleyerek daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Sadece satmaya yönelik içerik oluşturmak ürün ve hizmetlerinizi satın almayı isteyen kişileri çekmenizi sağlar. Ancak düzenli blog azarak satın almayı düşünmeyen kitleye de ulaşarak ikna edebilirsiniz.

Bir blog ile aranma trafik yüksek konularda yazabilirsiniz. İnsanların sorularına cevap verirken ürün ve hizmetlerinizi de tanıtmayı sağlayabilirsiniz. Blog yazarken ücretsiz anahtar kelime arama araçları kullanarak hedef kitlenin aradığı içeriklere ulaşabilirsiniz.

Youtube Videoları Oluşturmaya Odaklanın

Hedef kitlenize ulaşmada tek yöntem yazılı içerik oluşturmak değildir. Video içeriği de çok önemli potansiyele sahiptir. Google Görseller bölümü sayılmazsa Youtube dünyadaki en popüler ikinci arama motorudur. Youtube markanız için çok sayıda müşteri kaynağı olabilir. Video pazarlama stratejisi oluştururken de arama trafiği olan ve iş potansiyeline sahip video konuları hedefleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz İçerikleri Farklı Kanallarda Kullanın

Her kanal için yeni baştan içerik oluşturmanız yanlış olacaktır.  Oluşturduğunuz bir içeriğin formatını farklı platformların yapısına yönelik değiştirerek kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz bir Youtube videosundan bir bölümü Instagram profilinize kullanabilirsiniz. Ayrıca bir blog yazınızı bir Twitter gönderisi haline getirebilirsiniz.  İnfografik oluşturduğunuzda popüler Linkedin gönderileri haline getirebilirsiniz. İçeriklerinizi zamanla farklı platformlarda kullanabileceğiniz hale getirebilirsiniz.

İşletme Tanıtımı Nasıl Yapılır?

Bir E Posta Listesi Oluşturun

E mail marketing çok etkili ve düşük maliyetli bir pazarlama stratejisidir.  Düzenli olarak belirli bir hedef kitleyi barındıran e posta listesine haber bülteni gönderebilirsiniz. E posta listesine markanızın hedef kitlesi olduğundan kesin emin olduğunuz kişileri eklemelisiniz. Buradan teklif, içerik ve yeni kampanyalar hakkında kitlenize bilgi verebilirsiniz.

İnsanlara e posta listenize abone olma durumunda belirli özel kampanyalar sunarak listenizi geliştirebilirsiniz.  Böylece daha geniş bir listeye ulaşabilirsiniz.

İnsanlara Hediye Vermeye Çalışın

Doğru kullanıldığında insanlara ufak hediyeler ve indirimler sunmak işletmenizi tanıtmanın en etkili yolu olacaktır. Bu sayede marka bilinirliğini de arttırabilirsiniz.  Çok büyük hediyeler vermeniz gerek yok. Temel hedefiniz işinizle alakalı insanları çekebilmek olduğu için  hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizle alakalı ilgi çekici bir hediye sunabilirsiniz.

Niş Podcastler Kullanın

Günümüzde podcastler çok talep görüyor. Ancak kullanılan binlerce podcast var! Sektörünüzle alakalı niş podcastlere Google aramaları ile ulaşabilirsiniz. Podcast bulmakta zorluk çekiyorsanız sektörünüzde faaliyet gösteren rakiplerinizin bu konudaki çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz Reklam Fikirleri

Çeşitli Bloglarda Misafir Yazarlık Yapın

Sektörünüzle ilgili başka bloglarda misafir yazarlık yapabilirsiniz. Bu durum size ilk duyduğunuzda biraz garip gelebilir. Başka sitelerde misafir yazılar yazdığınızda kendi web sitenize yönlendirme yaparak o sitedeki kitleyi de kendinize çekebilirsiniz. Bu sayede güçlü backlinkler elde ederek önemli bir sıralama faktörünü geride bırakabilirsiniz. Misafir yazarlık yapabileceğiniz platformları çeşitli forumlar ve Google üzerinden bulabilirsiniz. Farklı sitelerde yazmaya çalışarak daha farklı platformlar üzerinden ziyaretçi çekmeye başlayabilirsiniz.

Farklı İşletmelerle Ortaklıklar Kurun

Özellikle yeni işletmeler için hedef kitle bulmak çok zor olabilir. Bu yüzden sizi hedef kitleye ulaştıracak farklı işletmelerle ortaklıklar kurabilirsiniz. Bunun için farklı blog sitelerinde konuk yazarlık yapabilir ve web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz. Ayrıca farklı sosyal medya sayfalarında çekilişlere sponsor olarak hedef kitlenizi çekebilirsiniz.

İnsanlara Ürün ve Hizmetlerinizi İnceleme Şansı Verin

Özellikle yeni ürün ve hizmetlerinizin kullanıcılar tarafından kabul edilebilmesi için kişilerin ürün ve hizmetlerinizi incelemesini sağlayın.  Bunun için deneyimsel pazarlama stratejileri oluşturabilirsiniz.  Bunun için ürünlerinizi test edecek kişileri doğru şekilde bulmalısınız. Özellikle hedef kitleniz üzerinden etkisi olan sosyal medya fenomenlerinin kullanmasını sağlayabilirsiniz. Böylece insanların ürün ve hizmetlerinizi daha yakından tanımasını ve çevresiyle deneyimlerini paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz Tanıtım Fikirleri

Karşılaştırma Sayfası Oluşturun

İnsanlar bir ürün ve hizmet satın almadan önce karşılaştırma yoluna gidiyorlar.  Bu yüzden kendi ürün ve rakiplerinizinkiler arasında tarafsız bir şekilde artı eksileri karşılaştıracak bir sayfa oluşturmalısınız.  Karşılaştırma sayfalarında mutlaka tarafsız olarak hareket etmeniz gerekiyor.  Böylece insanlarda marka güvenini kolayca sağlayabilirsiniz. Zayıf yönlerinizden bahsetmek müşteri gözünde daha güvenilir bir firma olmanızı sağlayacak.

Sektörünüzle İlgili Etkinliklerde Varlık Gösterin

Sektörünüzle ilgili etkinliklerde konuşmacı ve katılımcı olarak varlık göstermeniz markanızı hedef kitlenize tanıtmak adına çok yararlı olacaktır. Ben arama motoru optimizasyonu ve dijital pazarlamayla alakalı ülkemizde düzenlenen birçok etkinliğe katılmaya özen gösteriyorum.

Çok geniş katılım olan bir etkinlik olmasına gerek yok. Yerel olarak 30-40 kişinin katıldığı bir etkinlik de sizler için bir tanıtım aracı olacaktır.

Sosyal Medyada Reklam Yerine Yararlı İçerikler Oluşturun

Birçok markanın yaptığı en büyük hata sosyal medyada reklam ve tanıtım içeren içerikler oluşturmak oluyor. Ancak sosyal medyada kitlelerle etkileşim kurabilmek adına yararlı içerikler oluşturmalısınız. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili ipuçlarını sosyal medyada paylaşmaktan çekinmeyin. İnsanlar yararlı içeriklere daha fazla ilgi gösterecektir.

Bitirirken

Sizin için işletmenizi tanıtmanın ücretsiz yollarından bahsettik. Ücretsiz yollar yanında bütçe oluşturarak web sitenize trafik çekecek stratejiler de oluşturabilirsiniz. Ücretli yöntemler genellikle daha hızlı sonuçlar verir. Ancak yeni bir işletmeyseniz yukarıdaki yöntemlere ağırlık verebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı