Dijital Pazarlama

Başarılı Bir İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir içerik stratejisi oluştururken genellikle trendler, dönemlik aramalar ve sürekliliği olan aramalara odaklanarak ilerliyoruz. Bu üç kriter üzerinden ilerlerken uygulanan strateji zaman zaman değişiklik gösterebiliyor. Yazımızda başarılı bir içerik stratejisinde dikkat etmemiz gereken çok önemli kriterleri inceleyeceğiz.

Araştırma ve analiz bizim için en önemli aşamalar olacaktır.

İçerik Stratejisi

Araştırma ve Analiz

Araştırma kriteri 4 aşamadan oluşmakta. Bunlar hedef kitle analizi, içerik analizi, anahtar kelime analizi ve rakip analizidir.

Hedef Kitle Analizi

İçerik stratejisi oluştururken hedef kitlenizi çok iyi tanımalısınız. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını tespit ederek bu yönde içerikler üretmeniz kullanıcıların ilgisini çekecektir. Giyim üzerine bir e-ticaret sitesini düşündüğünüzde sezonluk kombin önerileri, özel günlerde ne giyilir gibi öneriler kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Bu gibi önerileri hedef kitlenizin hangi sitelerde yer aldığını bularak araştırabilirsiniz. Doğru yöntemler ile işiniz çok kolay bir hale gelecektir.

İçerik Analizi

Hedef kitlenizi çok iyi tanıdıktan ve kitlenizin beklentilerini tespit ettikten sonra içerik analizi yapabilirsiniz. Bu aşamanın en önemli püf noktası sektörünüzde hizmet veren büyük siteleri inceleyerek ne tür içerik ürettiklerini araştırmanızdır. Bu içeriklere göz atarken kullanıcıların yaptığı etkileşimleri de göz önünde bulundurmanız oldukça faydalı olacaktır.

Hedef Kitle Analizi

Anahtar Kelime Analizi

İçerik üretmek için bir konu bulduğunuzda anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yaparken Google Trends, Ubersuggest ve Keyword Planner gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bu aşamada en çok dikkat etmeniz gereken detay ise, içeriğinizde kullanabileceğiniz LSI ve Long Tail kelimelere odaklanmaktır. Bunu yapmanız kullanıcıların ilgisini daha fazla çekecektir ve içeriğinizi genişletmenize yardımcı olacaktır.

Rakip Analizi

Sizin ile aynı sektörde hizmet veren firmaları ve blog sayfalarını inceleyin. Onlardan daha kaliteli içerik üreterek onların önüne geçmeyi hedefleyebilirsiniz.

İçerik Üretirken Yapmamanız Gereken 5 Hata

Bazı firmalar ve blog sayfaları düzenli bir içerik stratejisi oluşturmadığı için içerik konusunda oldukça sancılı süreçler geçirebiliyorlar. Bunun için içerik pazarlamasında yapmamanız gereken 5 hatayı inceliyoruz.

Sık Yapılan İçerik Hataları

1- Basit İçerik Üretmek

Hizmet verdiğiniz sektörde sıradan içerik üretmek yapılan hataların başında gelmektedir. Kullanıcıya değer katmaktan ziyade Google ve benzer arama motorları için içerik üretmek oldukça zararlıdır. Markanıza değer katmaktan ziyade zarar verecektir.

2- SEO Odaklı İçerik Üretmek

İçerik pazarlaması sanıldığından daha güçlü bir kriterdir. Bunun için içerik pazarlamasında hata yapma gibi bir lüksümüz yoktur. İçerik üretirken her zaman dediğim gibi kullanıcıya değer katacak içerik üretmelisiniz. Yazılan içeriklerde ki anahtar kelime yoğunluğuna dikkat ederek kullanıcıyı sıkmayacak içerikler üretin.

3- Kalitesiz İçerik Üretmek

Sektörünüz ne olursa olsun konusunda uzman olmayan kişilere yazdıracağız içerikler ile şansınız çok azdır. Kısa ve kalitesiz içerikler size fayda sağlamak yerine zarar verecektir. Sektörünüzde üreteceğiniz içerikler işe hakim olan kişiler tarafından yazılması durumunda büyük avantajınız olacaktır.

4- Hedef Kitle Harici İçerik Üretimi

Hedef kitle analizi yapmadan içerik üretmek size isteğiniz dışında kalan kitleden ziyaretçi gelmesine sebep olacaktır. Bunun için hedef kitlenizi iyi tanıyarak onlara değer katan içerikler üretmelisiniz. Üretilen içeriklerden beklediğiniz geri dönüşleri aldığınızda benzer dikkat çekici içerikler yayımlayabilirsiniz.

5- İçeriklerinizi Güncellememek

İçerik üreticilerinin en çok yaptığı hatalardan bir diğeri de sürekli yeni içerik üretirken geçmişte yayınlanan içerikleri unutmaktadır. Yeni içerik üretmek tabi ki çok önemlidir. Ancak var olan içeriklerin güncellenmesi de oldukça önemlidir. Düzenli olarak içeriklerinizi güncelleyerek bilgi tazeliği sağlamalısınız. Bu güncellediğiniz içeriği çeşitli reklamlar ile destekleyerek istediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı