Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlama Rehberi 2020

İçerik pazarlaması üzerine hazırladığım bu içerik ile 2020 yılı içerisinde mükemmel performans sergileyebileceğiniz püf noktaları tüm detaylarıyla aktaracağım.

Size neler katacak?

 • İçeriğinizi tanıtma ipuçları,
 • En etkili içerik biçimleri,
 • 2020’deki içerik pazarlama trendleri,
 • Yeni içerik oluşturma stratejileri,

ve birçok ipucu, strateji ve tekniği detayları ile öğreneceksiniz.

Geçtiğimiz yıldan daha fazla trafik almak istiyorsanız bu rehber ile işiniz çok kolay olacak.

 • Video İçeriği Artırın
 • E-Mail İle Tanıtın
 • Kaynak Olun
 • LinkedIn’e Kayıt Olun
 • Destansı İçerik Oluşturun
 • Ortaya Çıkan Konular
 • Bonus Taktikler

Video İçerik

1-Video İçeriği Artırın

İçerik pazarlaması geniş bir yelpazedir. Birçok türde farklı içerik oluşturarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Peki içerik pazarlamasının geleceği nedir? diye sorduğumuzda “video” diyebiliriz.

Video içerikleri pazarlamanın bir parçası olarak gören ve kullananların sayısı 2017 yılından bu zaman %38 artış göstermiştir.

Kullanıcıları incelediğimizde ise içerik tüketicilerinin %72’si metin tabanlı içerikler yerine “video içerik” tercih ediyorlar.

Dolayısıyla video pazarlamaya başlamak istiyorsanız bu bölüm tam size göre.

Videonuza Giriş Yapın

Youtube verilerine göz attığımızda videoların ilk 15 saniyesini izleyenlerin, videonun kalan kısmını izlemeye devam edebileceğiniz görüyoruz.

Bunu detaylı inceleyecek olursak,  video girişinizde süslü, animasyonlu ve uzun süren intro içeren video girişlerinden kaçınmamız gerektiğini görebiliriz.

Youtube’a Odaklanın

Video içeriklerinizi insanların daha fazla görmesini istiyorsanız Youtube’da yerinizi alın. Youtube’da yayımlayacağınız video içerikler eski olsa dahi göz önünden kaybolmayacaktır ve sürekli olarak izlenme alacaktır.

Youtube’un diğer mecralara göre bir diğer avantajı da videoların yeni kullanıcıların önüne getirmesidir.

Videolarınızı Öne Çıkarın

Videolarınızın Youtube’da görünmesini sağlamak için videolarınızı optimize etmelisiniz. Önerilen video olarak gösterilmesini sağlayın. Önerilen video izlediğiniz videonun sağındaki bölümde yer alır.

Youtube Önerilen Videolar

Youtube’da görüntülemelerin çoğu aramadan değil önerilen videolardan gelmektedir.

Önerilen videolarda yer alarak daha fazla görüntülenme elde etmek için video açıklamanızı ve etiketlerinizi popüler bir konu etrafında optimize edin.

Videolarınızı rekabeti yüksek bir anahtar kelime için optimize etmek isteyebilirsiniz. Bu ipucunu uyguladığınız videolarınız zaten çok sayıda görüntülenme alan bir videonun yanında görünebilir.

Senaryodan Okuyun

Video içerikleriniz de direkt olarak yer alıyorsanız kamera karşısına geçmek sizin için zor olabilir. Birçok video içerik üreticisi bu durumu yaşamıştır. Ancak bunun çözümü var.

İçeriğiniz için bir senaryo oluşturun. Video çekim aşamasında ne söyleyeceğinizi, ne düşüneceğinizi düşünmeyin. Önceden hazırlanmış bir senaryodan okuyarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2-E-Mail İle Tanıtın

2020 yılında içerik pazarlama için hala önemli bir yöntemdir. Özellikle yeni içeriklerinizi kitlenize ulaştırma konusunda.

Bu bölümde e-mail listenizi nasıl oluşturacağınız ve bu bültenlerden nasıl tanıtımın yapacağınızı detayları ile anlatacağım.

E-Mail Pazarlama

 Ana Sayfaya Feed Ekleyin

Standart bir blog görünümü kötü olmayacaktır. Ancak kullanıcı deneyimi yüksek bir arayüz ile dönüşüm daha fazla olacaktır.

Basit E-Mail Bülteni Hazırlayın

E-mail listenize kayıt olan aboneleriniz ile içerik paylaşmanın en iyi yolu sadeliktir. İçeriğinizi tamamen aboneye aktaran uzun bültenler yerine kısa ve daha etkili ve merak uyandırıcı metinler hazırlayın.

Bültenlerinizden daha fazla tıklanma oranı almanız için bülten içerisinde içeriğinizin tamamını sunmayın.

Özel İçerik Gönderin

Kullanıcıların e-mail listenizde kalmasını istiyorsanız, onlara en son yayınladığınız içerikleri sürekli göndermeyin. Sadece özel içerik, ipucu gibi etkili olabileceğini düşündüğünüz içerikleri abonelerinize gönderin.

İçerik Pazarlaması 2020

3-Kaynak Olun

İçerik pazarlaması ile daha fazla trafik elde etmek istiyorsunuz? O Halde “kaynak ol” mesajlarını deneyin.

Yeni Konulara Odaklanın

Sektörünüz ile alakalı daha önce içerik üretilmemiş konulara yönelin. Bu tür içerikler sizin sosyal medya sitelerinde paylaşılmanızı ve içeriğinize doğal bağlantı almanızı sağlayacaktır.

Gerçekliğe Odaklanın

Ziyaretçilerin içeriğinizi ciddiye almasını istiyorsanız, verilerinizin %100 geçerli olması gerekir. Hatalı veya yanıltıcı içeriklerin yayınlanması itibarınıza zarar verebilir.

İçeriğinizi Görselleştirin

Görseller iki nedenden dolayı kaynak olmanıza yardımcı olur. Paylaştığınız verilerin kolay anlaşılabilir olması bunun birinci nedenidir.

Diğer nedeni ise oluşturduğunuz görsellerin diğer içerik yayıncıları tarafından kullanılmasıdır. Bu da size bağlantı olarak gelebilir.

Basın Bülteni Hazırlayın

Bu adım isteğe bağlı bir adımdır. Hazırlayacağınız bir basın bülteni gazetecilerin dikkatini çekebilir. Bunu internet sitelerinde yayınlayarak size bağlantı verebilirler.

İçerik Pazarlaması LinkedIn

4-LinkedIn’e Kayıt Olun

LinkedIn 2003 yılından bu zamana hayatımızda olduğu düşünüldüğünde 2020 yılında LinkedIn ile içerik pazarlamasından bahsetmek garip gelebilir.

Fakat LinkedIn eskisinden tamamen farklı.

LinkedIn’in video yayınları, gruplar ve profiller gibi onlarca özelliği bulunmakta.

Ancak dijital pazarlamacılar içi en önemli olan LinkedIn’in şu anda büyük bir kitleye sahip olmasıdır.

Şimdi LinkedIn’den nasıl faydalanabileceğinizi görelim.

LinkedIn Yayınları İle İçeriğinizi Tanıtın

Facebook’tan farklı olarak LinkedIn’deki organik erişim şuan daha yüksek. LinkedIn yayınlarında takipçi sayınızdan daha fazla bir organik erişim alabilirsiniz.

Ancak içeriğinizin çok geniş bir kitleye hitap etmesi ve ilgi çekici olması gerekir. Bu nedenle, yayınınızı bir bağlantıyla paylaşırsanız, muhtemelen bir yerlere gömülecektir.

Blog İçeriklerinizi LinkedIn Makalesi Olarak Yayınlayın

İnsanlar LinkedIn’de buldukları içeriğin tadını çıkarıyor. LinkedIn’in kaliteli içerik bulmak için en iyi yer olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden içeriğinizin bir kısmını LinkedIn makaleleri olarak yeniden göndermenizi tavsiye ederim.

Profilinizi Takipçiler ve SEO için Optimize Edin

Profil sayfanızda hakkınızda bilgi yayımlayabileceğiniz bir alanı profesyonel bir şekilde doldurmalısınız. LinkedIn SEO için optimize edilmiştir. Bu nedenle becerilerinizi LinkedIn profilinize eklemelisiniz.

Bu bilgileri eklemeniz arama sonuçlarında yer almanıza yardımcı olacaktır.

Destansı İçerik

5-Destansı İçerik Oluşturun

Her gün milyonlarca içerik üretilirken bunlar arasından öne çıkmanız gerçekten zor.

Peki içeriğinizin fark edilebilir olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Destansı içerik ile fark edilebilir olun.

Bu bölümde dijital pazarlama sürecimizde destansı içeriği nasıl kullanabileceğimizi detayları ile anlatacağım.

İçerik Tasarımı

Tasarım, içeriğinizin ön plana çıkmasına yardımcı olabilir. İçeriğiniz ile alakalı görseller kullanıcıyı etkileyecek, daha fazla okumasına katkı sağlayacaktır.

Kalite>Miktar

2020 yılında içerik pazarlaması konuşulurken içeriğin kalitesi mi? yoksa miktarımı?

Bence kalite.

Editör ekibiniz çok büyük olmadığı sürece, çok fazla içerik üretmeniz neredeyse imkansız. Destansı içerik zaman ve enerjinizi alır.

Uzman İle Çalışın

Yüksek kaliteli içeriklere sahip olmak istiyorsanız bir uzman ile çalışmalısınız.

SEO hakkında bir içerik yayınlamak istiyorsunuz.

Bu içeriği kime hazırlatmak isterdiniz:

 1. Makaleyi yazmak için rastgele bir editör ile çalışın.
 2. SEO konusunda hizmetler sunan bir uzman ile çalışın.

İki seçeneği de incelediğimizde 1. seçenekteki editör zaten var olan bir içeriği yeniden sizin için hazırlayacaktır. Tabi ki içeriği iyi olabilir. Ancak 2. seçenekte yer alan uzman kendi bilgi ve deneyimlerini makalede bahsedebilir, örnekler verebilir.

6-Ortaya Çıkan Konular

Yeni trend olan bir konu üzerine hazırlayacağınız içerik ile organik trafik çekmeniz oldukça kolay olacaktır. Bu bölümler yeni trend olan bir konuyu nasıl bulursunuz? Bulduktan sonra ne yapmanız gerek? tüm detayları ile ele alacağım.

Google Trends

Google Trends İle İlgili Sorgular

Google Trends’de bir anahtar kelimenin büyüyüp küçülmediğini onaylamak için bazı ipuçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Google Trends’de yapacağınız sorgulama sonrasında ilgili sorgular bölümüne bakarak trendleri takip edebilir ve bu konularda içerik üretebilirsiniz. Bu yöntemi doğru kullandığınızda organik trafiğin ciddi arttığını görebilirsiniz.

Rehber Oluşturun

Yeni ortaya çıkan bir konu buldunuz, sırada ne var?

Bir video içerik oluşturabilirsiniz. Veya bir liste yazısı.

Tecrübelerime göre bir rehber oluşturmak daha faydalı olacaktır. Konu çok yeni olduğu için, rehberiniz anında o konuyla ilgili rehber olacaktır. (İçeriğinizin iyi olduğu varsayılarak.)

İçerik Pazarlama Rehberi

7-Bonus

Bu yazımı 2020 yılında kullanabileceğiniz içerik pazarlama taktiklerini paylaşarak sonlandıracağım. Şimdi işi eyleme dönüştürecek taktiklere göz atalım.

Bağlantılar ve Sosyal Paylaşımlar İçin İçerik Oluşturma

Birçok bağlantı ve sosyal medya paylaşımı alan bir içerik oluşturmak mümkün. Ama bunu yapmanız kolay olmayacaktır.

Orijinal veriler veya stratejiler içeren içerikler diğer içerik yayıncıları tarafından paylaşılarak size içerik gelebilir. Orijinal veriler veya stratejiler içermeyen bazı yazılar da okuyucular tarafından sosyal medya hesaplarında oldukça fazla paylaşıldığı gözlemlenmiştir.

Twitter Denemeleri

Twitter yapısı gereği belirli bir karakter sınırı ile paylaşım yaptırdığı için bu durum okuyucuların ilgisini çekebilir ve daha fazla trafik alabilirsiniz.

Belge Oluşturun

Sıfırdan içerik oluşturmak oldukça zordur. Bu nedenle bir belge oluşturabilirsiniz. Bunun içinde fikirler, ipuçları, deneyimler gibi içerikleri derleyebilirsiniz. Konu ile ilgili yeni öğrendiklerinizi de bu belge içerisine not alarak geliştirebilirsiniz.

Belge oluşturmanın avantajlarını inceleyecek olursak;

1- Daha kaliteli içerik ortaya çıkacaktır.

2- İçeriğinizi çok daha hızlı ve kolay hazırlayacaksınız.

İçeriğinizi İş Ortaklarıyla Tanıtın

İçeriğinizin daha fazla görüntülenmesini ister misiniz?

İçerik ortaklığını deneyebilirsiniz. İçerik ortağı, sizin veya başka içerik üreticilerin tek bir içerik üzerine birlikte çalışmaktır.

Ortağınıza acele etmeye ve değer katmaya devam ettiğiniz sürece bu strateji işe yarayabilir.

İçerik pazarlaması hakkında anlatacaklarım bu kadar. Şimdi sıra sizde. Bu taktik ve stratejilerden hangisini deneyeceksiniz? İçeriğinize göre buna karar vererek 2020 yılında süper bir içerik pazarlaması yapabilirsiniz.

İçerik pazarlamaya başlamadan önde sayfa içi SEO optimizasyonu hakkında yayınladığım yazıya göz atabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı