SEO

Google’a Göre Uzman Bir İçerik Üreticisi Olmanın 4 Adımı

Arama motorları özelinde web sitelerinin yükselmesi için SEO kriterlerinden oluşan 200’ü geçkin unsuru bir araya getirmek gerekir. Web sitesinin en önemli SEO kriterleri arasında bulunan içerik üretimi ile Google arama motorunda daha hızlı bir yükselme yaşayabilirsiniz. Bu yazımızda Google’a göre uzman bir içerik üreticisi olmanın 4 adımı hakkında size önemli ipuçları vereceğiz.

Web sitesinde ziyaretçi olarak bulunan kişilerin sitenizde geçirdiği vakit, hemen çıkma oranı, sayfalar arsında gezinti durumları gibi faktörlerin tamamı içerik ile ilgilidir. Bu nedenle kaliteli bir içerik yazarak bir tane faktörde başarı sağlamaz, pek çok önemli unsurda site istatistiklerinizi hızlı bir şekilde artırırsınız.

Yazımızda üzerine yoğunlaşacağımız başlıklar şu şekildedir.

 • Düzenli içerik girme
 • Sürekli tekrardan kaçınma
 • Anahtar kelime kullanımı
 • Hedef kitleyi analizi

1-Düzenli İçerik Girme

Düzenli olarak web sitenizi oluşturduğunuz içerikler ile güncellemezseniz başarıyı yakalayamazsınız. Sürekli yeni fikirler eşliğinde güncel içerikler paylaşmaya özen göstermelisiniz. Sitenize gelen kişilere her gün düzenli olarak site ile ilgilendiğinizi belli etmeli, paylaşımlarınız için kendinize bir zaman seçmelisiniz. Hedef kitlenizin en boş olduğu zamanlarda ürettiğiniz içerikleri düzenli olarak paylaşmak siteniz için hayati konulardan bir tanesidir.

Düzenli olarak içerik girmenin bir diğer avantajı ise yazma alışkanlığını korur ve kendinizi geliştirirsiniz. Sürekli kendinizi geliştirerek ziyaretçileriniz ile kurduğunuz etkileşimde de başarı şansınızı arttırırsınız. Buna göre düzenli olarak içerik girmenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Web siteniz düzenli olarak güncellenir.
 • Sitenizle ve ziyaretçilerinizle ilgilendiğinizi gösterirsiniz.
 • Kendinizi geliştirirsiniz.

2-Sürekli Tekrardan Kaçınma

İçerik üretimi konusunda yapılmaması gereken en temel şey kendinizi tekrar etmemektir. Sitenize gelen ziyaretçiler, tekrar unsuru olan yazılar gördükçe sıkılırlar ve sitenizden olması gereken süreden daha kısa zamanda ayrılırlar. Hedef kitlenizi sıkmadan, kaliteli ve farklı konularda içerik üretmek önemlidir. Buna göre sürekli tekrardan kaçınmak için şu yolları kullanabilirsiniz.

 • Farklı konu başlıklarına odaklanın.
 • Çok okuyarak kelime haznenizi genişletin.
 • Yazacağınız konuyu iyice araştırın. Derinlemesine araştırmalar bazen zarar vererek kafanızın karışmasına neden olabilir. Ondan kaçının.
 • Kategoriniz ile gündemi sürekli takip edin.

Bu maddeler eşliğinde kendinizi tekrardan kurtarabilecek ve okuyucularınızın ilgisini çekecek olan içerikleri üretmeye başlayacaksınız. Kısa zaman içerisinde web sitenizin hareketlendiğini görebilirsiniz.

3-Anahtar Kelime Kullanımı

Google gibi arama motorlarında başarı sağlamak için insanların en çok hangi kelimeleri arattığınız bulmalısınız. Bunu “Google Trends”  aracılığı ile veya ücretsiz olarak size sunan siteler vasıtasıyla yapabilirsiniz. Google nezdinde en çok aratılan kelimeleri bularak içerik üretimi esnasında kullandığınızda şu faydaları göreceksiniz.

 • Web siteniz kategorisinde hızlıca yükselecek.
 • Google Search Console aracılığı ile hangi kelimelerden hit aldığınıza baktığınızda kullandığınız kelimeleri gördüğünüzde çok sevineceksiniz.
 • Sitenizin hit sayısı artacak.
 • Sitenizin arama sonuçlarında görünülürlüğü artacak.

En önemli SEO kriterlerini sağlayacağınız bu husus ile ilgili olarak yukarıdaki maddelerin ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. Anahtar kelime kullanımları ile sitenizi kolayca istediğiniz yere getirebilirsiniz. Ancak çok faydası var, çok önemli bir şey diye sık bir şekilde anahtar kelime kullanmamalısınız. Aksi takdirde siteniz spama düşebilir ve büyük bir hit kaybı yaşayabilirsiniz.

4-Hedef Kitle Analizi

İçerik üretimi kimler için yapılır? Elbette ki bu sorunun cevabı “hedef kitle” olarak karşımıza çıkacaktır. Peki, bu hedef kitle ile birlikte yapacağınız etkileşim için ne gereklidir?

Ziyaretçilerin sitenizde uzun süre kalmasını sağlayacak şekilde bir içerik üreticisi olmanız gereklidir. Bunun için istatistiksel olarak sitenize gelen kişilerin yaşı, cinsiyeti, davranış şekilleri ve hangi kelimelerden geldiklerini analiz etmelisiniz. Daha sonra elde edeceğiniz veriler eşliğinde içeriklerinizi oluşturmalısınız.

Hedef kitleniz, siteye geldiğinde ne kadar ilgi çekici şeyler görürse sitenizde o kadar çok vakit geçirir. Arama motorları ise ziyaretçinin sitenizde çok sayfa dolaşmasını, çok zaman geçirmesini sever. Bu konular çerçevesinde onların sitenizde ilgisini çekecek içerikleri üretmelisiniz.

Sonuç olarak, Google’a göre uzman bir içerik üreticisi olmanın 4 adımı yukarıdaki başlıklar ile karşımıza çıkıyor. Sizlerde bu başlıklar etrafında yoğunlaşarak istediğiniz yükselme hedefine daha kolay ulaşabilirsiniz.

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı