SEO

Google Analytics İle SEO Performansı Nasıl Arttırılır?

Google Analytics birçok web sayfası sahibi veya yönetici tarafından kullanılmaktadır. Ancak SEO çalışma sürecinde performans artırmak için nasıl kullanılacağını bir çoğumuz bilmiyor.

Google Analytics kullanmaya yeni başlayanların gözü korkabilir. Fakat mantığı anladığınızda kullanımı oldukça kolaydır. Kullanım sırasında hangi metriklere odaklanmamız gerektiği içerikte tüm detayları ile anlatacağım.

Rehber niteliğinde olan bu içerikte SEO çalışmalarınızda Google Analytics’i nasıl kullanacağınızı ve bazı yaygın hataları göreceğiz.

Hazırsak başlıyoruz 🙂

Yazı içerisinde Google Analytics’i nasıl kuracağınızı ve benzeri temel bilgilere değinmeden geçiyorum.

Birbirinden farklı 7 yöntem ile Google Analytics’i SEO çalışmalarımız için kullanacağız. Öncelikle bu yöntemleri inceleyelim;

1- Trafiği artırmak için fırsatları yakalayın

Yüksek trafik aldığınız sayfalardan kaynaklı trafik düşüşü yaşamanız bazı durumlarda normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu düşüş sonrasında gerekli aksiyonları alarak sayfanızın daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda eski trafiğin gelmesini sağlamak için düşüş yaşadığınız sayfayı güncelleyerek yeniden yayımlayabilirsiniz. Peki bu duruma gelen sayfaları nasıl bulabilirsiniz?

Ahrefs, Google Search Console ve Google Analytics kullanmak en doğru yöntem olacaktır. Çünkü en doğru metriklere bu araçlardan ulaşabilirsiniz. 

Google Analytics > Edinme > Search Console > Açılış Sayfaları bölümünden ilgili rapora ulaşabilirsiniz. Karşılaştırma için bir zaman aralığı seçin. Öncelikle yeniden yayınlanması gereken içeriği bulmamız gerekiyor. Bu nedenle en az altı aylık dönemlerde karşılaştırma yapmamız doğru sonuç almamıza yardımcı olacaktır.

Tabloyu tıklamalara göre sıralayarak, ardından arama sorgusu verilerini görmek için araştırmak istediğiniz açılış sayfasını seçin.

Düşüş nedenlerini araştırın ve daha fazla organik trafik çekmek için harekete geçin.

Düşüş nedenlerini incelerken kapsamlı bir şekilde düşünmeniz gerekir. İçeriğiniz eski bilgi içeriği için ziyaretçiler memnun kalmadan ayrılıyor olabilir. Ana sayfanızda ciddi bir trafik düşüşü görürseniz, genellikle gezinme sorunlarından kaynaklı olabilir. Bu gibi neden sonuç ilişkileri kurarak durumu yorumlamalısınız.

İpucu : Raporları incelerken zaman çizelgesine bakmanızı öneriyorum. Google’ın bir algoritma güncellemesi yaptığını duyurduğu zamanlarda ani düşüş veya artış olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

2- Dönüşüm oranları yüksek sayfaları bulun ve geliştirin

SEO’nun nihai hedefi genellikle elde edilen organik trafikten daha fazla satış/dönüşüm elde etmektir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, sahip olduğunuz en değerli sayfalarınız için sıralamaları iyileştirmekten geçer.

Şimdi bunu nasıl yapacağımızı inceleyelim;

Google Analytics > Edinme > Search Console > Açılış Sayfaları bölümünden bir hedef seçerek tabloyu dönüşüm oranına göre sıralayın.

Her URL için Ahrefs’de organik anahtar kelimeler raporunu inceleyin. Bu raporda 3-10 arasında yer aldığımız anahtar kelimeleri görebilmek için bir filtre uygulayın.

“SERP” butonuna tıklayarak sayfanızın SEO metriklerini sizi geride bırakanlarla karşılaştırın. 

Sayfanızın yetersiz kaldığını düşündüğünüz yerleri iyileştirmek için Sayfa İçi SEO rehberi başlıklı yazımı ziyaret edebilirsiniz.

3- Dönüşümlere katkıda bulunan sayfaları iyileştirin

Ziyaretçiler sayfanıza geldiğinde genellikle birden fazla sayfayı ziyaret ederler. Örneğin, birinin anahtar kelime araştırmasında yeni olduğunu varsayalım. Sayfanıza gelerek içeriğinizi okuyup, öğrenip çıkarlar. Daha sonraki zamanlarda anahtar kelime araştırma araçlarını ararlar. Teknik olarak bu sayfa dönüşüme yardımcı oldu.

Bu sayfalar için SEO’nun iyileştirilmesi büyük olasılıkla dönüşümlerde ve gelirlerde artışa neden olacaktır.

Google Analytics > Dönüşümler > Çok Kanallı Huniler > Desteklenen Dönüşümler bölümüne girerek açılır listeden bir dönüşüm seçin.

Bir ilişkilendirme penceresi ayarların. Raporun altındaki “Organik Arama” yı tıklayın.

Açılış sayfası URL’ini ikincil boyut olarak uygulayın. 

Artık desteklenen dönüşüm sayısına göre sıralanmış organik açılış sayfalarının bir listesini görebilirsiniz. Bu sayfalara öncelik vererek onları geliştirin.

4- Dahili site aramasını izleyerek anahtar kelime fırsatları bulun

Bir e-ticaret siteniz, yardımcı merkezinin, bilgi tabanınız veya büyük bir web siteniz varsa, muhtemelen dahili bir arama motorunuz da vardır.

Ziyaretçiler bunu web sitenizdeki belirli marka, ürün veya içerikleri bulmak için kullanırlar.

Google Analytics’in bir özelliği de bu dahili site aramalarını izleyebilmesidir. 

Henüz iyi bir açılış sayfası olmayan anahtar kelimeler arayacağız. Bunun nedeni, alakalı bir içeriğe sahip olmamak veya arama amacına uymayan anahtar kelimeleri sıralamak olabilir.

Dahili arama izlemeyi kurduktan sonra verileri bir süre biriktirin. Sonrasında Google Analytics > Davranış > Site Arama > Arama Terimleri bölümünden raporu açın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri ve yazım hatalarını hariç tutmak için uygun bir filtre uygulayın.

Tabloyu arama çıkışlarının yüzdesine göre sıralayın ve ağırlıklı sıralama türünü uygulayın. 

Sonuçları gözden geçirerek arama talebine göre yeni bir içerik oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Daha kapsamlı bir çalışma yapmak için çeşitli anahtar kelime araçların kullanarak arama hacimlerini kontrol edebilirsiniz.

Bu bölüme genel olarak baktığımızda, çok sayıda kullanıcı sayfanız da bir içerik arıyorsa bunu Google’da  da arama yapan bir kitle büyük olasılıklar olacaktır.

5- Organik trafik düşüşlerini ve ani artışları otomatik olarak izleyin

Sitenizdeki sorunları izleyemiyorsanız SEO’yu geliştirmeniz oldukça zor olacaktır. Bunu manuel olarak yapmak size zaman kaybı oluşturabilir. Google Analytics bunu sizin için otomatik yapabilir.

Google Analytics > Yönetici > Özel Uyarılar > Yeni Uyarı bölümünden belirli bir süre içinde organik trafikte %x artış veya azalma yaşadıktan sonra tetiklenecek bir uyarı ayarlayın. Haftada %20 düşüş ve %30 artış iyi bir başlangıç noktasıdır, ancak bu sayıları sitenizin değişkenliğine göre ayarlamaktan çekinmeyin.

Uyarıyı Kaydet” e basın ve tamamlayın.

6- 404 sayfaları için uyarı ve izleme ayarlayın

404 sayfaları SEO’da oldukça önemlidir. 404 sayfalarınız da olabilecek artışı size raporlanabilir. Öncelikle, tüm 404 sayfalarınızın “404 – bulunamadı” veya “Sayfa bulunamadı” gibi birleşik bir sayfa başlığına sahip olduğundan emin olun. İkincisi, onları hiçbir yere yönlendirmeyin; URL aynı kalmalıdır.

Bu gereksinimleri yerine getirdikten sonra uyarımızı ayarlayabiliriz.

7- Sorunları ve değişiklikleri belirlemek içi ek açıklamaları kullanın

Google Analytics ek açıklamalar, rapor çizelgesinde gösterilen notlardır. Değişiklikleri günlük olarak kayıt edebilirsiniz.

Yaptığınız değişiklikleri veya sorunları not olarak kaydettiğimizde hangi tarihte ne işlem yaptığımızı görebiliriz. Bunu yapmanız uzun ve yorucu SEO süreçlerini takip etmenize yardımcı olacaktır. 

Bu açıklamaları kullanmak için, ilgili zaman dilimini seçin, açılır menüyü tıklayın ve notunuzu girin.

Google Analytics’de Dikkat Edilmesi Gereken Hatalar

Google Analytics iyi bir araçtır. Ama yapacağınız bazı yanlış rapor yorumlama durumlarında pazarlama sürecine zarar verebilir.

Yanlış Kurulum

Birçok kullanıcı Google Analytics’i kurarken hata yapabilir. Sitenizde bu tür bir durumdan şüpheleniyorsanız veya kurulumdan emin değilseniz profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Veri Toplayın

Google Analytics’de yeterli miktarda ve sürede veri birikmemiş ise, bu  verileri yorumlamanız oldukça zor ve sağlıksız olacaktır. 

İhtiyacınız Olan Verileri İnceleyin

İhtiyacımız olan bir raporu incelerken farklı raporları kurcalamak hepimizin yaşadığı bir durumdur. Raporları incelerken kendinizi çok farkı ihtiyacınız olmayan raporlar bölümünde bulabilirsiniz. Verilere her zaman bakmak konusunda takıntılı olmayın.

Ayrıntılı Verilere Bakmamak

Varsayılan bir rapordan eyleme geçirilebilir öngörüler elde edebileceğiniz çok az senaryo vardır. Temel nedenleri bulmak için her zaman filtreler, segmentler ve ikincil boyutlar uygulayın.

Son sözler

En büyük SEO zorluklarından biri, değeri göstermek ve veriye dayalı kararlar vermektir.

Bu nedenle, bu içerikten faydalanırken, verilerek bakarken her zaman eleştirel düşünmeyi kullanmanız gerekir.

Google Analytics ile SEO performansınızı artırmanın çeşitli yöntemlerini anlattığım bu yazımda merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.

İçerik pazarlama rehberi olarak hazırladığım içerikte işinize çok yarayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Hoşçakalın 🙂

 

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı