SEO

Featured Snippets Nedir?

İngilizce olarak söylendiğinde kafanızı karıştıran bir terim olsa da aslına bakarsanız hepinizin aşina olduğu bir terimdir. Featured Snippets, arama motorlarında sorguladığınız arama cevabının en üstte bir kut içerisinde çıkmasıdır.Sıfırıncı sıra olarak da bilinen bu terimin arama sonuçlarında öyle çıkması için bir takım yazılımlar kullanmanız gereklidir.

Çok önemli bir detay olan ve site hitini inanılmaz derece arttıran bu özellik sayesinde sitenizi şaha kaldırmak için çok beklemeyeceksiniz. Daha iyi görebilmeniz için bir örnek verelim isterseniz. Mesela; Google arama motoruna “Darıca Hayvanat Bahçesi fiyatları” diye bir sorgu oluşturun ve çıkan sonuçlarda reklamların altında bu kutucuğu görebilirsiniz. Bunun gibi şeylerle zaten sizde karşılaştığınız için hemen anlamışsınızdır durumu zaten. Sorguyu yapan kişilerin büyük çoğunluğunun bu sayfalara gideceğini de biliyorsunuz değil mi? Bu yazımızda bu Featured Snippets nedir konusuna değineceğiz. Yazımızın içeriği ise kısaca şu başlıklardan oluşacaktır.

 • Featured Snippets Önemi
 • Featured Snippets Çeşitleri
  • Paragraf
  • Liste
  • Tablo
 • Snippets Nasıl Yapılır?
 • Tavsiyeler
Featured Snippets Nedir

Featured Snippets Önemi

Arama motorlarından hit çekmek sitelerin en büyük kuruluş amacıdır. Bunun için 200’den fazla SEO kriterini yerine getirmeye çalışan SEO uzmanları, arama motorlarında ilk sıraya çıkarak sitelerine en fazla hiti çekmek için çalışırlar. Google arama motorunda ilk üç sıraya yerleşen sitelerin hit dağılımları şu şekildedir.

 • İlk sıradaki site sorgu sonucunda %33 oranında hit çeker.
 • İkinci sıradaki site %17 oranında
 • Üçüncü sıradaki site ise %10 oranında hit çeker.

Peki, siz bu özelliği kullanarak ne kadar hit çekebileceğinizi biliyor musunuz? Google aramalarında “sıfırıncı sıra” veya “zero position” olarak tabir edilen yerde sizler tam olarak %50 ve üzerinde hit çekeceksiniz. Yani kişilerin yapmış oldukları arama sonuçlarında günde 100 kişi aynı aramayı yapıyorsa siz bunların içerisinden 50 tanesini sitenize çekeceksiniz. Oransal olarak da rakamsal olarak da mükemmel bir şey bu.

Featured Snippets

Featured Snippets Çeşitleri

Arama motorlarında bu özellik sizin karşınıza farklı şekillerde çıkabilir. Paragraf, liste veya tablo olarak bu özelliği potansiyel ziyaretçilerine göstererek 0. pozisyonda yerinizi alabilirsiniz.

 • Paragraf: Kullanıcının yapmış olduğu sorgulama karşınıza bir paragraf şeklinde çıkabilir. Bu durumlarda sizlere tavsiyemiz 40 – 50 kelime aralığında bir paragraf oluşturmanız ve ortalama 250 – 350 harf kullanmanız yönünde olacaktır.
 • Liste: Yemek tarifleri konusunda çok karşılaştığımız bu listeleme yöntemlerinde ortalama 4 – 8 özellik girmeniz yeterlidir. Eğer mecburen daha fazla girecekseniz o zaman listenin en altında “daha fazla öğe” yazacaktır. Aslında bu bir bakıma da iyidir. Çünkü kullanıcı listenin tamamını görmek için sitenize gitmek zorundadır.
 • Tablo: Kullanıcıların yaptığı sorguların sonucunun tablo ile cevaplanmasıdır. Ortalama 5 satır ve 2 veya 3 tane sütun oluşumu önerilir.

Snippets Nasıl Yapılır?

Bu özellik ile ilgili elde olan en detaylı ve somut bilgiyi bizlere Semrush analiz aracı vermektedir. Bu araç 92 farklı sorguyu ele alarak yapmış olduğu çalışma sonrasında aradığımız sorunun cevabını şu şekilde veriyor.

Sayfanın mobil uyumlu olması, etkili bir sosyal medya paylaşım ağının bulunması, görsel kullanımında 12 farklı alt text bulunması, uzunluk ortalama 2k ve üzeri kelimeye sahip olması, Başlık etiketleri toplamda 12 tane, ortalama paragraf uzunluğu 40 – 60 kelime, 7 farklı liste kullanımı, ortalama 50 tane backlink.

Gördüğünüz gibi Google’da bu sıraya çıkmak hiçte kolay değildir. Ancak uğraşmanız ve istemeniz dâhilinde imkânsız bir olayda değildir. Bu bilgilerin yanı sıra Featured Snippets özelliğinde ön plana çıkabilmeniz için size vereceğimiz tavsiyeler bulunmaktadır.

Featured Snippets Önemi

Tavsiyeler

Bu konuda başarı sağlamak gerçekten çok zordur. Google’dan hitin kralını almak her siteye ve insana nasip olmaz. O nedenle sizlere tavsiye niteliğinde aşağıdaki maddelere dikkat ederek ön plana çıkabileceğinizi bilmeniz gerektiğini düşünüyorum.

 • Öncelikle sitenizin Google sıralaması çok üstlerde olmalıdır. Hedefiniz ilk sayfa değil, ilk sayfanın ilk 5 sitesi arasında olmak olmalıdır.
 • Soruya yanıt verir nitelikte yazdığınız paragrafların 40 – 60 kelime uzunluğunda olması gerekir.
 • Table etiketlerini kullanmalısınız. Bu arama motoru örümceklerinin sizin sitenizde böyle bir çalışmanın olduğunu gösterecektir.
 • Uzun sorgularda ön plana çıkmayı hedeflemeniz ve sorgu kelimelerini iyi araştırmanız gerekir.
 • Sosyal medya kullanımının ön plana çıkması ve hedef kitle analizi önemlidir.
 • Günümüzde sorguların büyük kısmının mobil araçlardan geldiğini düşünürseniz sayfanızın mobil uyumu ile birlikte mobil hız faktörünü her zaman en üst seviyede tutmayı bilmelisiniz.

Featured Snippets özelliği ile aradığınız hite çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Google arama motorlarında yükselmenin ne kadar zor olduğu gerçeği ile yüzleştiğinizde bu yönde içerik hazırlayarak aynı zamanda sıralamanızı da arttırabileceğinizi biliyor musunuz? O halde içeriklerinizi yenileme zamanı gelmiş demektir.

Not: Sahip olduğunu sıfırıncı sonuç sayfalarınıza backlink analiz araçlarını kullanarak inceleyebilirsiniz. Backlink analiz araçlarını incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Mrb abi mevcut 3tane konumum var bi zamanlar haritalarda 1siraydim fakat benim isletmem menusunden ayarlarla bir iki defa oynayinca google o haritayi askiya aldi bende yeni hariya ekledim amacim aksarayda bir siraya cikmak oto kurtarma isi yapiyom

  1. Haritalarda hizmetiniz ile alakalı yayınlar girmeniz sizi daha üst sıralara çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca aldığınız yıldız değerleri de bir kriterdir. Bunları yapmadan önce haritalar ayarlarınızın tamamlanmış olması gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı