Dijital Pazarlama

Facebook Piksel Kodu Nedir? Nasıl Eklenir?

Facebook piksel kodu;  Facebook reklamları üzerinden sayfaya gelen ziyaretçiler için bazı verileri toplayan Facebook uygulamasıdır.  Piksel kod sayesinde kullanıcılar ilerleyen süreçteki reklamlarını oluştururken somut veriler elde edebilir. Facebook piksel kodu web sitesinde <head> ile </head> kodları arasına eklenmektedir.  Eklenen kod sayesinde  web sitesindeki aksiyonlar analiz edilir ve web sitesi sahiplerine yorumlanır.

Facebook aracılığıyla web sitesine gelen ziyaretçiler bir eylem gerçekleştirdiğinde Facebook piksel bu durumu kaydederek rapor olarak web sitesi sahibine sunar.  Elde edilen veriler Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden incelemek üzere aktarılır.  Elde edilen veriler sosyal medya pazarlama faaliyetlerini geliştirmek adına reklam stratejilerine direkt etki eder.  Bu raporlarda kullanıcılarla ilgili çok detaylı veriler incelenebilir.

Facebook Piksel Kodu Nasıl Eklenir?

Facebook Piksel Kodu Nasıl Eklenir?

Facebook piksel kodunun web sitesine eklenebilmesi adına kişisel veya bir firma adına açılmış olan Facebook reklam hesabı olması gerekir.  Facebook reklam hesabı, web sitesi ya da firmaya ait olan Facebook sayfasının tanıtımında etkilidir.  Facebook piksel kodunu eklerken şu adımlar izlenmelidir;

Facebook Piksel Kodu Nedir?

 • Öncelikle Facebook hesabınıza başarılı bir giriş gerçekleştirmelisiniz.
 • Facebook sayfası üzerinde sağ üst kısımda profil resminin yan bölümündeki ok ikonuna basın.
 • Buradan Reklamları Yönet sekmesine giriş yapın.
 • Karşınıza gelen ekranın sol üst bölümünde yer alan Reklam Yöneticisi sekmesine tıklayın. Olay Yöneticisi bölümünün hemen alt kısmında buluna Pikseller sekmesine giriş yapın.
 • Sonrasında Yeni Veri Kaynağı Ekle butonuna giriş yapın. Ardından Facebook Piksel seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza bir pop-up penceresi gelecek. Burada ilk alana piksel adı girişi yapın. Diğer kısma da web sitenizin adresini yazarak devam edin.
 • Ekranda çıkan Pikseli Yükleyin ekranına giriş yaptığınızda 3 farklı seçeneğiniz var. Bu bölümde Piksel Kodunu Manuel Olarak Kendiniz Yükleyin sekmesine giriş yapın.
 • Daha sonra Piksel Kodları bölümünde sunulan kodları web sitenize ekleyin. Pencerede verilen Piksel kodunu kopyalayarak web sitesindeki head alanına yapıştırın.
 • En son aşamada piksel kodunu ekleyince bir test grafiği yollayın. Bunun için Pikseller menüsünden web sitenizin adresini girdikten sonra Test Trafiği Gönder sekmesine tıklamanız yeterlidir.

Facebook Pixel Kodu Avantajları

Facebook Piksel Kodu Ne İşe Yarar?

Facebook piksel kodu, Facebook uygulamasında yer alan reklamlar üzerinden alınan geri dönüşüm trafiğini ayrıntılı olarak analiz eder. Elde ettiği trafik sonuçlarını rapor halinde sunar.  Piksel kodunun sadece web sitesindeki reklam sayfalarında bulunması yeterlidir. Facebook piksel kodunun yararları şu şekildedir;

 • Hedef Kitlenin Analiz Edilmesini Sağlar

Facebook piksel üzerinden yaşanan etkileşimlerin bir bölümü incelendiğinde web sayfasını ziyaret eden kullanıcı profili detaylı olarak ortaya çıkarılabilir.  Hedef kitlenin demografik olarak analiz edilmesini sağlayan veriler, geri dönüşümü yüksek sosyal medya reklamlarının hazırlanmasını sağlar.

 • Eski Müşterilerin Yeniden Hedeflenmesini Sağlar

Facebook piksel kodu üzerinden elde edilen veriler firmanın web sitesine daha önce gelen ya da ürün satın alan Facebook kullanıcılarına reklamlar üzerinden tekrar ulaşılmasını sağlar. Firmaların ürün satış rakamlarını arttırmada daha önce satın alma aksiyonu gerçekleştirmiş kitle önemli yer tutar. Facebook reklamları ile yeniden hedefleme stratejilerinizi çok daha etkili şekilde hayata geçirebilirsiniz.

 • Reklam Optimizasyonu Sürecinde Net Veriler Elde Edilir

Facebook piksel kodu üzerinden alınan veriler ile Facebook uygulamasındaki etkileşim oranı yükseltilebilir. Ayrıca Facebook reklam maliyetleri kolayca düşürülebilir. Facebook piksel koduyla hedef kitle ile ilgili daha net veriler elde edilebilir. Böylece reklamlarda hedeflediğiniz aksiyona insanları yönlendirecek optimizasyonlar gerçekleştirilebilir. Reklamlar profesyonel şekilde optimize edildiğinde doğru hedef kitleye kolayca ulaşılabilir.

Facebook Piksel Nedir?

Facebook Piksel Koduyla Hangi Veriler Takip Edilebilir?

Facebook piksel kodu sayesinde bir Facebook kullanıcısı platformdaki reklamdan web sitesine geldiğinde bazı hareketler kayıtlanır. Facebook piksel kodu ile izlenebilecek veriler şu şekildedir;

 • Sepete Ekleme: Ziyaretçiler web sitesindeki bir ürünü satın alma amacıyla sepetine ekler.
 • Yapılan Diğer Aramalar: Ziyaretçiler web sitesinde başka bir ürün ya da bilgi ararlar.
 • İçerik Görüntüleme: Ziyaretçilerin web sitesinde görüntüledikleri sayfa sayısıdır.
 • Ödeme Bilgisi Eklenmesi:  Ziyaretçiler satın alma deneyimi sırasında alışveriş için ödeme bilgilerini web sitesine ekler.
 • Satın Alma Deneyimi: Ziyaretçilerin web sitesi üzerinden satın alma aksiyonuyla sonuçlanan davranışlarıdır.
 • Ziyaretçi Aksiyonları: Kullanıcıların web sitesinde hedeflenen aksiyonları yerine getirmesidir. Kayıt olma, dosya indirme, form doldurma gibi aksiyonlardır.
 • Kayıt Tamamlama: Ziyaretçilerin kayıt olması ya da abonelik için form doldurma işlemi yapmasıdır.
 • İstekler: Ziyaretçilerin web sitesinde yer alan bir ürünü daha sonraki bir zamanda satın alması üzerine siteye eklemesidir.
 • Satış Döngüsü: Ziyaretçilerin web sitesi üzerinde satın alma işlemine ulaşabilmesidir.

Facebook Piksel Olaylar

Facebook Piksel Kodu Avantajları Nelerdir?

Facebook piksel kodunun en büyük avantajları geri dönüşlerle ilgili çok sayıda veri elde edilmesidir. Bu veriler üzerinden web siteleri etkileşim arttırabilir ve daha sonra oluşturacağı reklamların bütçesini düşürebilir. Facebook piksel ile alınan veriler ziyaretçilerin web sitesinde gerçekleştirdiği faaliyetlerin yanında demografik özellikleri hakkında da detaylı bilgiler vermektedir.

Facebook piksel özellikle e-ticaret siteleri açısından büyük avantajlara sahiptir.  E ticaret sitelerinde tüm kullanıcı beklentilerini karşılamak zor olacaktır. E ticaret siteleri Facebook piksel kodu sayesinde ziyaretçileri kategorize edebilir. Böylece tüm potansiyel müşterilerin isteklerini tek tek karşılamanın imkansızlığı yanında belli toplulukların istekleri daha kolay karşılanabilir. Sonraki reklamlarda kullanılacak stratejiler böylece nokta atışı olarak belirlenebilir.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı