SEO

Daha Fazla Organik Trafik Almak İçin 8 İpuçu

Sitenizde yayınladığınız her içerikten daha fazla organik trafik almak istiyorsanız bu içerik tam size göre. Teknik detayları ve ipuçları paylaşacağım bu içerikte yönergeleri izleyerek trafik performansınızı hızlı bir şekilde artırabilirsiniz.

Karşılaştırma İçerikleri

Karşılaştırma İçerikleri Yayınlayın

Karşılaştırma içeriğini örnekleri ile inceleyelim.

  • Semrush ve Ahrefs
  • Sendpulse’e karşı MailChimp

Karşılaştırma içerikleri sitenize daha fazla trafik çekmenin harika bir yoludur. Peki neden?

Öncelikle bu tarz içeriklerde SEO rekabeti daha düşüktür. Örneğin “Semrush ve Ahrefs” başlıklı bir içerik yayınladığımızı düşünelim. SEO konusuna ilgisi olan kişiler bu analiz araçlarını sıklıkla kullandığı için en iyi aracı arıyordur. 

Bu tür anahtar kelimelerin TBM’leri oldukça yüksek olma eğilimindedir.

E-Mail Sosyal Profiller

E-Postalarda Sosyal Profillere Bağlantı Verin

Tanıtım e-postalarınızdan daha fazla dönüş almanın bir yoludur. Tek yapmanız gereken imzanızda bulunan sosyal profillerinize bağlantı eklemektir.

Pitchbox’ın yaptığı analizlerde, sosyal profil bağlantıları olan e-maillerin yanıt oranlarında %9’a kadar artış olduğu açıklanmıştır.

Trend Olan Konular Hakkında Yazın

Şunu kabul etmek gerekir; Birçok arama da rekabet oldukça yüksektir. Örneğin “SEO Analizi” gibi güzel bir kelimeyi incelediğimizde birçok içerik olduğunu görebilirsiniz. 

Birçok anahtar kelimede bu durum aynıdır. Peki bunun çözümü nedir?

Popüler konular hakkında yazın.

Trend olan konular (rekabetin düşük olduğu) bularak içerin üretin.

Trend olan konuları bulmak için Google Trends veya explodingtopics.com gibi ücretsiz araçlara göz atmanızı öneririm.

İçeriği Sosyal Paylaşımlara Dahil Etmeyin

Geçtiğimiz yıllarda içeriği sosyal medyadan paylaştırmak yararlı bir içerik pazarlama ipucuydu. Bugün, birçok sosyal medya algoritması kullanıcıların gönderdiği yayınları gömüyor.

Bunu tamamen aşmanın bir yöntemi yok ancak bazı yöntemler denenebilir.

Sosyal medya algoritmaları, orijinal içerik ister. Bağlantı içeren bir postunuzda kısa bir açıklama ile dikkat çekebilir ve daha fazla trafik alabilirsiniz. Değerli bir içerik oluşturduysanız trafik alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

URL’nize Anahtar Kelime Ekleyin

Anahtar kelime açısından zengin URL’ler yalnızca sayfa içi SEO için değildir. URL’nize anahtar kelime eklemeniz organik tıklanma oranınızı %45’e kadar artırabilir. URL’nizde kullandığınız anahtar kelime kullanıcının yaptığı arama ile bire bir eşleşmesi şart değil değildir.

URL’nizde kullandığınız anahtar kelime, arama yapılan kelimeye benzediği sürece tatmin edici bir tıklanma alabilirsiniz.

Video İçerik

Daha Fazla Video İçerik Üretin

Ziyaretçiler akıcı video içerikleri daha fazla istiyorlar. Video içeriklerde içeriği yavaşlatan kelimelerden kaçınmalısınız. Videodaki bekleme sürelerini keserek daha akıcı video içerikler oluşturmalısınız. Bunu yapmanız kitlenizi elde tutmanıza oldukça yardımcı olacaktır.

Daha Uzun Başlıklar Yazın

İçeriğinizden daha fazla sosyal paylaşım almak istiyorsanız daha uzun başlık yazmayı deneyin. Daha uzun yazılan başlıkların yüksek sosyal paylaşım seviyeleri ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu görebiliriz.

Uzun başlıkların kısa başlıklara göre ortalama %76 daha fazla paylaşım sağladığı görülmüştür.

Kolay Meta Açıklamaları Yazın

Google sayfanızdaki içeriği anlamak için meta açıklama etiketlerini kullanmaz. Ancak kullanıcılar hangi sonucu tıklayacaklarını bulmak için açıklamalarınızı kullanır. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek, merak uyandıracak açıklamalar yazmanız tıklanma oranını artıracaktır.

Bonus : Rekabeti Tersine Çevir

Rakiplerinizi iyi takip ederek rekabeti tersine çevirebilirsiniz. Bunu yapmak için Google Analytics şifrelerine ihtiyacınız yok. Bu konuda size yardımcı olabilecek birçok araç mevcuttur.

Rakip sitelerinizin en çok paylaşılan içeriğini görmek için BuzzSumo aracı tam size göre bir araçtır.

Veya rakibinizin en çok organik trafik aldığı sayfaları görmek isteyebilirsiniz. Ahrefs aracı size bu bilgileri verir.

Şimdi organik trafiğinizi arttırmak için paylaştığım ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Sizin favori ipuçunuzu yorum olarak yazabilirsiniz. 

Burada bahsetmediğim bir ipucunuz varsa bana yazabilirsiniz.

Backlink analiz araçları ile ilgili yazımı okuyarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı