SEO

Backlink Nedir? Nasıl Alınmalı?

Backlink; kendi web siteniz için farklı bir siteden yönlendirilen linke verilen isimdir. Başka bir web sitesi kendi sayfaları içinden referans olarak sizi gösterdiği bir link verir. Böylece web sitenize link verdiğiniz site üzerinden de ziyaretçi çekebilirsiniz. 

Backlink, en önemli site dışı SEO stratejileri arasındadır. Web siteniz için sizinle aynı sektördeki bir web sitesinden, kişisel blog sitelerinden ya da forum sitelerinden referans linki çıkartılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak backlink stratejiniz web sitenizin için yaptığınız SEO çalışmasına zarar da verebilir. Bu yüzden backlink alırken dikkatli davranmanız gerekir.

Backlink almayı düşündüğünüz sayfa size bir değer katmalıdır. O bağlantıdan gelen ziyaretçiler sitenizde bir davranış sergilemelidir. Kısaca backlink alırken kaynakları çok iyi belirlememiz gerekir.

Backlink Nasıl Alınır?

Web siteleri için görsel footer, sidebar, yorum, profil, sosyal imleme, video, metin, resim içeriği gibi birçok yöntemle backlink almak mümkündür. Sosyal medya kanalları da kaliteli backlinkler alabilmek amacıyla kullanılabilir. 

Web siteniz için backlink nasıl alınmalı? Backlink alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bu soruların cevaplarını bulmak istiyorsanız yazımı buradan sonra daha dikkatli okumalısınız.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google başta olmak üzere önemli arama motorları yaptıkları güncellemelerle çok fazla linke sahip olan sitelerin yerine kaliteli linklere sahip sitelere önem vermeye başlamıştır. Web sitelerinde kaliteli link ve kaliteli içerikle ziyaretçilere fayda sağlamayı amaçlamak önemli hale geldi. Bu yüzden Google gibi arama motorlarını artık sıralamalarını bu kurallara göre yapmaktadır.

Algoritmaların bu yönde değişmesiyle birlikte backlink alımı da çok dikkat edilmesi gereken bir durum haline geldi. Backlink alırken artık çok farklı durumu bir arada değerlendirmek gerekmektedir. Backlink alırken dikkat edilecekler şöyle sıralanabilir;

Domain Otoritesi

Bir web sitesinden backlink alırken domain otoritesi çok önemlidir. Domainin yaşı, web sitesinde yer alan içeriklerin özgünlük durumu gibi detaylara dikkat etmek gerekir. Özellikle domain otoritesi yüksek ve size değer katacağına inandığınız sitelerden backlink almaya özen göstermelisiniz.

Backlink Otoritesi

Sayfa Otoritesi

Backlink alacağınız sitenin domain otoritesi yanında sayfa otoritesi de çok önemlidir. Belirli araçlarla sayfa otoritesini de analiz ederek özgün ve kaliteli içeriklere sahip, ziyaretçi kitlesi olan bir sayfadan backlink almak daha yararlı olur.

Hedef Kitle

Backlink alacağınız sitede hedef kitleniz vakit geçirmeli.

Bayan giyim üzerine bir butik düşünün. Bu site için xhaber.com’dan mı link almalıyım kizlarsoruyor.com’dan mı?

Bu sorunun cevabından emin olmalısınız. Çünkü sizin hedeflediğiniz kitle ağırlıklı olarak kizlarsoruyor.com sitesinde vakit geçiyor. Buradan gelebilecek bağlantılar gücünüze güç katacaktır.

Çapa Metin Kullanımı

Bu kriteri bir örnek ile inceleyelim.

SEO kelimesi için bir çalışma yaptığımızı düşünelim.

Alınan backlinkler de kategori sayfama sürekli olarak SEO kelimesinden link almam Google’ın pek hoşuna gitmeyecektir. Çünkü bunun ücretli alınan bir bağlantı olduğunu anlayacaktır.

Bunun yerine backlink alacağım sitelerin kalitesine ve çeşitliliğine göre bir plan oluşturabilirsiniz.

  • Sayfanızın linki olan bir çapa metinden bağlantı alabilirsiniz.
  • Anahtar kelimenizden bir bağlantı alabilirsiniz.
  • Yan kelimelerinizden bir bağlantı alabilirsiniz.
  • Bir resim veya banner aracılığı ile bağlantı alabilirsiniz.
  • Markanıza direk olarak bağlantı alabilirsiniz.

Özetle; backlink çeşitliliği yapmanız süreci hızlı ve kalıcı bir şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır.

SEO Performansı

Web sitesinin SEO performansı da backlink alımında dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Arama motorlarında görünürlüğü yüksek web siteleri tercih edilmelidir.  Sürekli sıralama kaybı yaşayan web sitelerinde alınan backlinkler sitenize bir fayda sağlamayacaktır. Üstelik bilinçsiz olarak bu tür link alımları size zarar verebilir.

Backlink Sayısı ve Link Kalitesi

Google’ın artık çok sayıda link veren değil, kaliteli backlink veren sayfalara önem verdiğini belirttik. Bu yüzden çok sayıda backlink barındıran sitelerden uzak durmak daha yararlı olur.  Ancak az sayıda backlink barındıran sitelerde de yeni gelen linkleri analiz etmek gerekir. Gelen linkler gidenlerden kaliteli olmazsa ilerleyen süreçte web siteniz olumsuz etkilenebilir.

Aktif Sosyal Medya Kullanımı

Backlink alacağınız web sitesinin sosyal medya kullanımına da dikkat etmeniz önerilmektedir. Çünkü sosyal medyayı aktif olarak kullanan web siteleri daha fazla ziyaretçi çekebilir. Bu durum da web sitenize verilen linklerin etkisini arttıracaktır. Backlink aldığınız kaynağa sosyal ağlardan gelen ziyaretçi size yönlenebilir.

Backlink Nasıl Bulunur?

Alakalı Kaynak Seçimi

Referans olarak backlink alacağınız web sitesi ile sizin web sitenizin hizmet verdiği sektör birbiriyle alakalı olmalıdır. Alakasız web siteleri arasında verilen backlinkler web sitenizin kalitesinin düşmesine yol açabilir. Bu yüzden backlink almayı düşündüğünüz web sitesinin öncelikle kaynaklarını inceleyin.

Ücretli Backlink Tehlikesi

Piyasada çok sayıda ücretli backlink satan kişi ya da firma bulabilirsiniz. Ancak bu firmaların birçoğu sorun yaşayabileceğiniz linkler satmaktadır. Bu yüzden ücretsiz kaliteli backlinkler tercih edin. Ücretli link alacaksanız da backlink alacağınız firmayı iyi analiz ederek satın almaya karar verin.

Dofollow ve Nofollow Linkler

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken önemli bir kriter de edindiğiniz linklerin dofollow veya nofollow olmasıdır.

Dofollow, bağlantı aldığınız sayfanın otoritesinin size aktarılması ve referans olmasıdır.

Nofollow, bağlantı aldığınız sayfanın otoritesi size aktarılmaz. Birkaç gün önce gelen güncelleme ile nofollow bağlantıların da Google için bir sinyal olacağı duyurulmuştu.

Linklerin Takibi

Edindiğiniz backlinkleri belirli periyotlarda Ahrefs, Semrush gibi araçlar ile analiz etmelisiniz. Bu analiz sonrasında duruma göre aksiyon almalısınız.

Backlink edinmeniz periyodik olarak artmalıdır.

Çeşitli sitelerden sitenize otomatik bağlantılar oluşabilir; bu durumda bu linkleri Google Disavow aracı ile reddetmeniz gerekir. Aksi halde size zarar verecektir.

Daha önce edindiğiniz fakat kalmış linkle olabilir; bu linkleri de yine Google Disavow aracı ile reddedebilirsiniz.

Farklı bir yazımda zararlı linkleri nasıl reddedebileceğiniz konusunda detaylı bir içerik yayınlayacağım.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Verdiğiniz çok değerli bilgilerden dolayı çok teşekkür ederiz. Backlink nedir? Nasıl alınır gibi tüm sorularıma cevap bulabileceğim bir yazı olmuş. Elinize emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı