SEO

SEO Sürecinde Yapılan Backlink Hataları

Konu SEO olduğu zaman son derece hassas davranılması lazım gelmektedir. Sizler adına mantıklı olan çalışmalar uzun olmayan vadede ya da uzun vadede fark etmeksizin sitenizi kurtarılması oldukça meşakkatli bir duruma getirebilir. Yapmış olduğunuz hataları olumsuz neticeler sağlayana kadar fark edemediğiniz takdirde bu hatalara düşmemeniz adına webmasterlar’ın çok sık yaptığı hataları bilmeniz faydalı olacaktır.

SEO Çalışmalarında En Çok Yapılan Backlink Hataları

Çağımızın internet devrinde hayatta kalmanız ve ziyaretçi kazanabilmeniz adına SEO hayati bir ehemmiyete sahip bir konumdadır. İnsanların internet sitesi oluşturma hususunda daha bilinçli olması, sunucuların ve alan isimlerinin cüzi olması, hazır olan yazılımların nitelikli ve uygun ücretli olması rekabeti yadsınamayacak oranda artırmaktadır. 

Bu denli bir rekabet ortamından ayrılarak üst sıralarda yer edinmek istiyorsanız SEO çalışmalarınızı başarılı olacak şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Fakat SEO çalışması herkesin yapabileceği bir şey olmamaktadır. Arama motorları algoritmalarını açıkça ifade etmez. Webmasterların yapmış oldukları bu çalışmaların etki ve netice bağlantılarına teknikler geliştirir. 

Bunun yanı sıra bu süreç dâhilinde doğru ve yanlış birtakım çalışmalar yapılır. Yapılan ufak bir hata bütün emeklerinizin harcanmasına, daha doğru bir ifadeyle çöpe gitmesine sebep olabilmektedir. Sizler için SEO çalışmaları kapsamında sıklıkla yapılan hataları belirledik ve net bir şekilde ifade etmeye çalıştık.

Backlink Hataları

Zayıf Anahtar Kelime Kullanımı ve Araştırması

Anahtar sözcük incelemesi yapan pek çok insan aranma hacmi en çok olan sözcükleri hedef olarak seçmekte ancak sistem mantığı bu biçimde işlemiyor. Bilhassa yepyeni bir site iseniz yükselme ihtimalinizi daha ağır durumlara sokmuş olabilirsiniz. Sonuç olarak, aranma oranı yüksek sözcüklerin zaten rekabet hacmi doğal olarak yüksektir. 

Pek çok insan direkt olarak bu anahtar sözcüklere yönelir ve %90 oranına yakın bir kısmı başarılı olamamaktadır. Yalnızca anahtar sözcükle hedefleyen kişilerin ise neredeyse tümü başarı elde edememektedir. Birtakım kurallara uyan siteler (otoritesi son derece fazla, ziyaretçisi yüksek seviyede olan siteler hariç) geri kalan siteler ilk sayfaya bile girememektedirler.

Rekabeti yüksek olan anahtar kelimeler makaleler hazırladıktan sonra sıra almayı beklemek yapılacak en büyük hata sayılmaktadır. Sıra alamadığınız her gösterge sitenizin ortalama kıymetini düşürerek genel manada sitenizin başarılı olamamasına sebep olur. 

Bazı içerikler kabul edilebilir fakat rakam elli civarına çıktığı takdirde artık siteniz sıralamalar listesinde varlık gösteremeyen, faydalı olamayan bir site konumuna gelmektedir. Her daim ifade edildiği gibi başlık ve hedef belirlerken direkt anahtar sözcük kati olarak kullanmayın, aranma oranı çok yüksek olmasa dahi ayrıntı içeren başlıklar kullanılması gerekmektedir.

Yapılmaması Gereken Backlink Hataları

Çok Fazla Backlink Almak

Yeterli oranda otorite ve nizamı kurduğunuz zaman bir adet kaliteli backlink sizi hedef sözcükte üst seviyelere çıkartıp, internet sitenizi daha otoriter bir duruma getirebilir. Duruma göre rakam 3 ya da 5 olabilir fakat yalnızca bir sayfaya, hedef sözcüğe fazla sayıda backlink almak sitenizi uzun süreçte artması zor bir duruma getirebilir. 

Arama motorları doğal olarak verilen backlinklerin geri dönüşüm işleminin yanı sıra ziyaretçilerin linklere tıklamak suretiyle kullandığının farkındadır. Yapay olan linkler ise sitelerin arka bahçesi dediğimiz bölümünde, hiç kimsenin görmediği alanlarda bulunmakta olup geri dönüşüm oranları düşük olmaktadır. 

İlk sırada Google olmak üzere pek çok arama motoru bu hususta bazı yenilikler yapmıştır. Hiç kimsenin kullanmadığı linkler artık çok fazla bir değer ifade etmemektedir. 

Özetle artık değer ifade etmeyen link çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • Profil linkler
  • Ziyaretçi defteri
  • Yeni açılmış ve hiçbir değeri olmayan bloglar
  • Yorum linkler
  • Kullanıcısı olmayan forum siteleri

Bu linkler ilk eklendiği zaman yararlı gibi görünebilir bunun sebebi arama motorlarının yeni göstergelerinde sizi görmesidir fakat uzun zaman diliminde arama motorları bu sayfaları oldukça az ziyaret etmektedir, sayfalar uzvi ya da direkt ziyaretçi alıp kullanılmadığı takdirde sitenize yansıyan katma değeri düşük linkler olarak görünmektedir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama Motorları İçin İçerik Yazmak

Aramam motorları da içeriklerin kullanıcı merkezli yapılmasını istemektedir. Pek çok kişi bu biçimde sitelerin başarı elde edemeyeceğini düşünebilir fakat son zamanlarda yenilenmiş olan algoritmalar bu kaideye de dikkat ederek ziyaretçi merkezli içerik hazırlayan internet sitelerini mükâfatlandırarak otoritelerinin arttırır. Bunun yanı sıra sitenin hitlerini mevcut makalelerin alakalı olduğu sözcüklerde yükseltmektedir.

Anahtar Kelime Doldurma

Bu hata bilhassa yeni başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Anahtar kelimeler içerik kapsamında fazla olması çok daha üst seviyelerde yer edineceğiniz anlamına gelmediği gibi tam tersine makalenizi yararsız konumuna getirerek daha alt sınırlarda bulunmanıza yol açabilir.

Sonuç

En nihayetinde SEO çalışması sürecinde oldukça hassas davranılması gerekmektedir. Yapılacak ufak hatalar genel manada başarısız olmanıza sebebiyet verecektir. Şayet 6 aydan daha uzun süreli bir siteniz varsa ve hayal ettiğiniz ziyaretçi sayısına erişememiş ise yukarıda ifade ettiğimiz hatalardan kimilerini yapmışsınız demektir.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı