SEO
Trend

En İyi Backlink Analiz Araçları

Bu yazımızda sizler için en iyi backlink analiz araçları konusuna değineceğiz. Bildiğiniz gibi Web siteler için olmazsa olmaz araçlardan bir tanesi de analizlerdir. Doğru ve geniş bir analiz süreci sonunda siteniz için iyi giden, kötü giden ve geliştirilmesi gereken her türlü detayı görebilirsiniz. Yapılan analizler sonucunda ziyaretçilerin sitenizde neyi beğendikleri, neyi beğenmedikleri gibi sonuçları da mantık yürüterek bulabilirsiniz.

Analizin önemi tabi ki bunlarla sınırlı değil. Eğer sonuçları doğru yorumlayıp web sitenize gereken müdahaleler konusunda profesyonel davranırsanız sonuçlarını çok kısa bir zamanda görebilirsiniz. Web sitelerin olmazsa olmazlarından bir tanesi olan analiz sonuçları ile sitenizi SEO kriterlerine uygun bir şekle sokabilirsiniz. Bu işlemler genel itibari ile çokta zor değildir. Tabi ki, elinizde doğru veriler olduğu müddetçe!

Bu yazımızda sizler için şu konulara değineceğiz.

 • Backlink nedir? Neden alınır?
 • En iyi backlink analiz araçları nelerdir?
  • Semrush
  • Ahrefs
Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Neden Alınır?

Elbette ki backlink analiz araçlarına geçmeden önce bu konu hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekiyor. Backlink’in ne olduğunu bilmeden onu analiz etmekte pek bir işe yaramaz değil mi?

Backlink kısaca başka bir site tarafından sitenizin referans, kaynak gösterilmesi veya tavsiye edilmesidir. Bu işe arama motorları o kadar çok önem veriyor ki backlink, dış SEO konusunda en önemli kriterler arasında bulunuyor. Peki, nasıl backlink alabilirsiniz?

Özellikle yeni kurulan siteler bu yöntemle hızla yükselmek isterler. Bu arzularına da ulaşırlar. Çünkü backlink gerçekten çok etkili bir yöntemdir. Backlink alma yolları şekildedir.

 • Tanıtım yazısı,
 • Footer alanlarda backlink,
 • Forum backlink,
 • Yorumlar
 • Sosyal medya

Yukarıdakilerden bir kısmı satın alma yolu ile elde edilirken bir kısmı ise siteniz büyüdükçe doğal yollardan elde edilir. Bu başlığımızın sonuna gelirken sizleri de bir konuda uyarmak isteriz. Sakın kendi kategoriniz dışında faaliyet gösteren sitelerden ve sizden daha kötü sitelerden backlink almayın!

Backlink Analizi

En İyi Backlink Analiz Araçları

Backlink’in önemi bir kez daha hatırlatıldığına göre bu konudaki analiz araçlarını anlatabiliriz. Bu araçlar ile birlikte başka sitelerden aldığınız linklerin detaylı analizini yapabilirsiniz. Konuyu fazla uzatmadan hemen en iyi backlink analiz araçları olan Ahrefs ve Semrush hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Ahrefs

Ahrefs, rakip siteler ve kendi siteniz için çok detaylı bir backlink analiz seçeneği sunmaktadır. Bu araçta bulunan backlink menüsü altında şu işlemleri yapabilirsiniz.

 • Referring Domain Menüsü

Burada sitenize backlink veren sitelerin tamamını görebilirsiniz. Ayrıca domainlerin kalitesini, Alexa değerlerini ve bir tane domainde kaç adet backlink bulunduğu gibi bilgileri görebilirsiniz. Ayrıca “dofollow” veya “nofollow” gibi seçenekleri de burada görebilirsiniz.

Burada yapacağınız işlemlerden bir tanesi de backlinklerin yeni mi yoksa eskiden mi verildiğini görebilirsiniz. Eskiden verilenlerde kayıp olup olmayanları da ayırt edebilirsiniz.

 • Anchors Menüsü

Burada da hangi kelimelerin linklendiğini görebilirsiniz. Mesela kredi siteniz var ve siz “kredi hesaplama” kelimesinden link almak istemişseniz bunu detaylı olarak görebilirsiniz.

 • Top Referring Content

İsminden de anlaşılabileceği üzere en iyi backlink aldığınız siteleri ve sayfaları burada detaylıca görebilirsiniz. Ayrıca eğer sosyal medyadan backlink aldıysanız o sayfaların da detaylarını bu menü altında görebilirsiniz.

 • Organic Keywords

Bu kısım ise siteniz için hayati derecede öneme sahiptir. Her site organik ziyaretçiye sahip olmak ister. Bu menü altında ise sitenize organik yollardan gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelime sonucunda sitenize ulaştığını gösterir. Böylelikle o anahtar kelimelere yoğunlaşabilirsiniz.

Ayrıca Ahrefs ile birlikte sitenizden link çıkışlarını da görebilirsiniz. Eğer çalışmayan veya bozuk olan bir link varsa onu da burada görerek düzeltme yoluna gidebilirsiniz.

Backlink Analiz Siteleri

Semrush

En iyi backlink analiz araçları arasında bulunan Semrush, bu konuda Ahrefs kadar geniş bir alt başlık oluşturmamıştır. Domain analytics menüsünün altında bulunan backlink menüsü ile bu programda backlink analizi yapabilirsiniz. Bu menü altında şu bilgilere ulaşabilirsiniz.

 • Yeni ve kayıp backlinkler: Zaman içerisinde kazanılan veya kaybedilen backlinkleri görebileceğiniz burada neyi yanlış yapıp, neyi doğru yaptığınıza veya kaybettiğiniz şeylere detaylıca ulaşabilirsiniz.
 • Toplam backlink: Bu araç ile sayfalardan aldığınız backlinkleri inceleyebilirsiniz. Ahrefs’e göre çalışma mantığı biraz daha farklı olsa da sonuç olarak elinizde detaylı bir analiz oluşmaktadır.
 • Backlink çeşitleri: Burada backlink alma yönteminiz gösterilir. Yani yüklediğiniz resimlerden mi yoksa içeriklerden mi gibi detayları bulabilirsiniz.
 • Dofollow & nofollow: Dofollow bildiğiniz gibi arama motorları tarafından sitenin verdiği linkin izinin sürülmesi demektir. Nofollow ise kabaca “ben bu linke güvenmiyorum arkadaş, referans gösteremiyorum” demektir. Dolayısı ile nofollow link alımı çok tercih edilmez.
 • Top Domain: İsminden anlaşıldığı üzere en çok backlinki hangi domainden aldığınızı gösterir. Backlink sayısı açısından bir sıralama yapar.
 • Country: Bu başlıkta hangi ülkelerden backlink alındığını görebilirsiniz.
 • Top Anchors: Aldığınız backlinklerin en çok hangi kelimeden geldiğini görebilir ve çoktan aza doğru bir sıralama ile izleyebilirsiniz.

Bunların dışında “overview” menüsü altında genel durumları içeren özet bir tablo ile tüm durumu takip edebilirsiniz. Semrush, Ahrefs’ten alabileceğiniz pek çok analizi sağlamaktadır. 2’si de sektörün dev analiz araçları olduğu için aklınıza en çok yatanı ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Sonuç olarak, bu bilgilere ulaşmak bile başlı başına mükemmel bir şeydir. Bu bilgileri elde ettikten sonra ise sitenizin zayıf yanlarını görebilir ve gereken düzenleme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, en iyi backlink analiz araçları arasında bulunan bu 2 araç ile sadece backlink konusunda değil sitenizin genel istatistikleri dâhil pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu araçlar olmadan binlerce TL harcayarak elde edebileceğiniz bilgileri bu araçlar sizlere çok cüzi miktarlara sunmaktadır.

Yerel SEO hakkında detaylı bilgilendirme yaptığım yazımı hemen inceleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı