Dijital PazarlamaSEO

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelime planlayıcılar, genellikle kısıtlı ara yüz, ücretli kullanım özellikleri ile çalışan ve çeşitli firmaların yazılım sistemleri ile geliştirilen uygulamalardır. Web’de yer alan birçok keyword planner ya da Türkçe adı ile anahtar kelime bulma ve planlama uygulaması, bu nedenle verileri kısıtlı sunmakta ve en çok aranan kelimeler ile kelime gruplarını ücret karşılığında paylaşmaktadır.

Bu alanda ücretsiz olması bir kenara dursun, hiçbir kısıt içermeyen ve arama sınırı bulunmayan tek kaynak, Google Inc’nin geliştirdiği, Keyword Planner Tool olarak öne çıkıyor. Keyword Planner Tool, Google’ın kullanıcılarına bir Gmail hesabı ile kullandırdığı ücretsiz bir planlama aracı.

Bu planlama aracından faydalanmak üzere adım adım bir rehber özelliği taşıyan bu kaynak, sizlere anahtar kelime planlayıcının nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağına dair birçok yanıt sunuyor. Şimdi hep beraber, adım adım bu aracı nasıl kullanacağınıza geçelim!

Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime Planlayıcıya Nasıl Erişebilirim?

Google keyword planner, bir program değildir. Tamamen açık kaynak olarak paylaşılan keyword planner, tüm Gmail hesabı kullanıcılarının erişimine açık ve bir tık kadar uzakta yer alıyor. Google anahtar kelime planlayıcıya erişebilmek için Ads.Google.com adresine girmeniz ve keyword planner tool adlı sekmeyi tıklamanız yetecektir. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa yapmanız gereken ilk şey, bir Gmail hesabı edinmek.

Gmail Hesabı Nasıl Açılır?

Google.com’da Gmail yazarak karşınıza ilk sırada çıkan sonuca tıklayarak bir Gmail hesabı açabilirsiniz. Gmail hesabı açmak için gerekli aramayı gerçekleştirdikten sonra, ilk sırada yer alan Gmail-Google adlı sekmeyi tıklayın, ardından şu adımları takip edin;

 • Hesap oluşturun seçeneğini tıklayın.
 • Ad, Soyad bilgilerinizi girin.
 • Kendinize bir Gmail adresi belirleyin.
 • Gmail adresiniz için bir şifre belirleyin.
 • Cep telefonu numaranızı girin.
 • Gelen Sms’i ekranda çıkan kutucuğa girin.

Tebrikler! Artık bir Gmail hesabınız var. Üstelik bu hesap ile Google’ın birbirinden değerli birçok ücretsiz aracından faydalanmakta özgürsünüz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Gmail Hesabı ile Google’ın Ücretsiz Hizmetleri

Gmail hesabı olanlar ve bir Gmail hesabı oluşturanlar, Google’ın sunduğu birçok imkandan faydalanabilmektedir. Google, anahtar kelime planlayıcı gibi birçok ücretsiz yazılım ve web aracına sahip. Bu nedenle de Gmail hesabınız ile Google’dan ücretsiz E-posta servisi, Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Drive, Google Fotoğraflar, Haritalar, Çeviri, Youtube, Adsense, Analytics, Search Console gibi uygulamaları kullanabilir, üyelik açabilir ve ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Gmail Hesabı İle Anahtar Kelime Planlayıcıya Giriş

Gmail hesabınız ile Anahtar Kelime Planlayıcıyı kullanmak için, öncelikle Google.com’da ‘Keyword Planner’ yazınız ve aratınız. Karşınıza çıkan ilk sonuç, Google’ın kendi hizmeti olan anahtar kelime planlayıcı olacaktır. Bu sayfayı tıklayınız ve giriş sayfasına yöneliniz. Bu esnada sizi bir sürpriz bekliyor olacak. Zira bu ücretsiz hizmetten faydalanmak için son bir engel daha var. Bu da ücretsiz bir Google Ads hesabı açmanız gerektiğidir.

Hemen bir Google Ads hesabı açmak için Gmail hesabınızı kullanıp sayfaya devam ediniz. Bu sayfada karşınıza çıkacak 3 seçenekten biri ‘Tool’ yani araç anlamına gelir. Tool sekmesini tıkladığınızda, araçlar ara yüzüne ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada Keyword Planner ya da Türkçe olarak Anahtar kelime planlayıcısı sekmesini gördüğünüzde ise doğru yerdesiniz demektir!

Anahtar Kelime Bulma

Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, ücretsiz olmasının yanı sıra, detaylı olarak kelime planlayıcı ve kelime öbekleri oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. Kompakt bir arama yapan bu sistem ile anahtar kelime oluşturmak oldukça kolay. Öncelikle, Google.com’da aramak istediğiniz olguyu iyi araştırmak ve mümkünse Google’da bir arama gerçekleştirmek gerek. Örneğin, ‘Kalem’ kelimesini Google’da aratınız.

Çıkan sonuçlarda ilk sayfada yer alan sonuçlar ve ‘Kalem’ ile ilgili kelime gruplarını not alınız. Sayfanın en altında kalın puntolar ile işaretlenen sonuçları da bir kenara not ediniz. Doğru sonuç almak adına, Anahtar kelime planlayıcıya geri dönün.

Hemen ardından ‘Kalem’ kelimesini anahtar kelime planlayıcıdan aratmak için şu adımları izleyin;

 • Yeni Anahtar Kelime Bul sekmesini tıklayın,
 • Karşınıza gelen boşluğa ‘Kalem’ yazın,
 • Çıkan sonuçları Excel’e transfer edin,
 • Google’da yaptığınız ve not aldığınız ilgili kelime öbeklerini kopyalayın,
 • Yeni Anahtar Kelime Bul sekmesini tıklayın,
 • Açılan boşluğa tek tek yapıştırın ve tekrar yeni anahtar kelime öbeklerini bulun,

Bulduğunuz sonuçları da Excel’e transfer ettikten sonra en çok aranan kelime öbekleri ve rekabetin az olduğu anahtar kelime gruplarını kullanarak, içerik hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem en çok kullanılan hem de rekabetin az olduğu çeşitli kombinasyonlar ile Google’da ön plana çıkmanız mümkün olacaktır.

Keywords Planner

ADS ve Anahtar Kelime Planlayıcının Bağlantısı

Anahtar kelime planlayıcı ve ADS, Google’da reklam vermek isteyen bireyler için bir cost oluşturmaktadır. Cost, Türkçe’de maliyet olarak bilinir. Rekabet, arama potansiyeli, kelime grubu ve anahtar kelimelerin yoğunluğuna göre, bu kelimeleri kullanarak web sitenize dair bir reklam oluşturmak ve bunu Google’da paylaşmak mümkün. Tıklama, etkileşim, cost, tıklama başına kazanç ve birçok bilgi içeren bu detaylar, Google’ın ücretsiz ara yüzü ve anahtar kelime planlayıcı ile erişilebilen bilgilerdir.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı