SEO

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur? En İyi 5 Yazılım

Dijital pazarlamayla ilgilenen herkesin bilmesi gereken en temel noktalardan birisi, anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler, içerisinde yer alan konuyla birlikte bir metni doğru ve net bir şekilde ifade etmeye yarayan kelimelerdir. Metinlerin odak noktası olarak tanımlayabileceğimiz anahtar kelimeler, yazının yapısını kolay bir şekilde anlamamızı sağlarlar. Anahtar kelimelerin bir diğer önemi, web sitelerinin Google’da arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmaktır. Yani anahtar kelime kullanımı ne kadar doğru bir şekilde yapılırsa, hedeflenen kitleye daha kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Bulma İşlemleri Nasıl Yapılır?

SEO işlemlerinde kilit nokta görevi gören anahtar kelimeler, web sayfalarının arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için önemlidir. SEO uyumlu olarak yazılan metinler, dijital pazarlama yapmayı hedefleyen markaların aradıkları müşteri kitlelerine online ortamda ulaşması için aracı görevi üstleneceklerdir.

Anahtar kelime belirlemek, yazının yapısına göre gerçekleştirilir. Yani eğer zayıflama ürünleriyle ilgili bir yazı hazırlanıyorsa, bu durumda zayıflama yöntemleri ve kilo verdiren ürünler gibi anahtar kelimelerin kullanımını gerçekleştirmek uygun olabilir. Ancak her metin yazımında kullanılan gelişigüzel anahtar kelimeler, SEO uyumlu yazılar yazılmasını sağlamaz.

SEO uyumlu yazılar yazabilmek için, anahtar kelime bulucu araçları kullanmanız gerekebilir. Google aramalarını destekleyen birçok araç, size yazının içeriğine göre anahtar kelime bulma konusunda yardımcı olacaktır. Profesyonel bir web sitesi oluşturmak ve dijital pazarlama alanında rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, anahtar kelime bulucu araçları ücretli veya ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretli kullanılan araçların, çok daha profesyonel çalışmaların ortaya çıkmasını sağlayacağının da altını çizmeliyiz.

Anahtar Kelime Bulan En İyi 5 Yazılım

Anahtar kelime bulan en iyi yazılım seçeneklerini sıralayacak olursak;

  • Soovle,
  • Jaaxy,
  • Google Search Console,
  • Ahrefs Keywords Explorer,
  • SECockpit yazılımları bu listede yer alacaktır.

Arama motorlarında web sitenizi üst sıralara taşıyacak anahtar kelimeleri bulmanızı sağlayacak bu yazılımlar hakkında detaylı bilgileri, yazının devamında sizlerle paylaşıyoruz.

SEO Analiz Araçları

Soovle ve Özellikleri

Soovle yazılımının birden fazla kaynakta anahtar kelime yapması söz konusudur. Google, Amazon, Youtube ve Bing gibi kaynaklardan anahtar kelime fikirlerini alabileceğiniz Soovle ile geniş bir kaynak kullanım imkanınız olur. Bu şekilde, rakipleriniz tarafından kullanılmayan ve bilinmeyen anahtar kelime seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Soovle, yapılan anahtar kelime aramalarını kaydetme özelliğine sahiptir. Sürükle ve bırak işleviyle birlikte kullanılabilen bu özellikle, listelenen anahtar kelimeleri CSV dosyası olarak bilgisayarınıza indirme imkanınız olacaktır. Ücretsiz olarak hizmetler sunan bu yazılım, anahtar kelime geliştirme aşamasında son derece yararlı bir seçenek olarak tercih edilebilir.

Jaaxy ve Özellikleri

Jaaxy, saniyeler içerisinde ilişkili binlerce anahtar kelime fikrini listeleyebilen bir yazılımdır. Kullanımı oldukça basit olmasına karşın, güçlü bir listeme özelliği sunan Jaaxy ile birçok çeşitte anahtar kelime fikri edinebilirsiniz.

Jaaxy yazılımını benzer yazılımlardan farklı kılan özellikleri ele alırsak bunlar çoklu anahtar kelime fikirleri, rekabet ve trafik gibi bilgilerin yer verildiği potansiyel arama seçenekleridir. Yani Jaaxy yazılımı ile arama, trafik, rekabet ve hacim gibi birçok potansiyel bilgiyi de görüntüleyebilirsiniz.

Jaaxy yazılımının en yararlı özelliklerinden birisi, QSR özelliğidir. Teklifli Arama Sonucu anlamına gelen QSR özelliğiyle, anahtar kelimelerin sıralamadaki yerinizi nasıl etkileyeceğine ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Sıralamada alınan sayı ne kadar düşük olursa, bu durumda bu anahtar kelimelerle aramalarda üst sıralara çıkma imkanınız da o kadar yüksek olacaktır. Yani anahtar kelimeleri Jaaxy yazılımı aracılığıyla seçerken, QSR sayısının düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

SEO Araçları

Google Search Console ve Özellikleri

Anahtar kelime bulma konusunda yerleşik bir özellik olarak kullanabileceğiniz Google Search Console’un bir SEO ve anahtar kelime bulma aracı olmadığının altını çizmemizde yarar vardır. Yani yazılımın esas amacı, anahtar kelime bulmak değildir. Fakat anahtar kelime bulma konusunda sizlere kolaylık sunacağı aşikardır. Bu işlevi, performans raporu özelliğiyle kullanabilirsiniz.

Performans raporu özelliği, web sitelerinin Google üzerinde aldığı tıklanma sayılarını ve bu tıklanma sayılarının hangi anahtar kelimeler aracılığıyla gerçekleştirildiğini listeliyor. Bu özelliğin size anahtar kelime bulma konusundaki yardımı ise, fırsat anahtar kelimeler aracılığıyla olacaktır. Fırsat anahtar kelimeler, bazı anahtar kelimelerin Google’daki sıralama puanını gösterir. Web sitenizde yapacağınız SEO çalışmaları ile, sitenizin aramalarda görünürlüğünü üst sıralara yasal bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Ahrefs Keywords Explorer ve Özellikleri

Akıllı anahtar kelime aramalarını destekleyen Ahrefs Keywords Explorer yazılımı, basit ve net anahtar kelimeleri bulmanızı sağlar. Yani anahtar kelimeleri kolaylık ve zorluk kategorilerine göre puanlandırarak ayıran bir sistemle çalıştığını söyleyebiliriz.

Ahrefs Keywords Explorer yazılımının geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına sunduğu anahtar kelime gezgini özelliğiyle, her anahtar kelime hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz. Tıklanma oranları, geri dönüş oranları ve arama hacimleri bu özellikle sıralanmaktadır.

SECockpit ve Özellikleri

SEO araçları arasında kullanabileceğiniz anahtar kelime buluculardan bir diğeri ise, SECockpit yazılımıdır. Bu yazılım arama trendlerini, organik rekabet değerlerini ve trafik tahminlerini son derece detaylı bir şekilde listelemektedir. Yani geniş ve detaylı bir veri kaynağına ihtiyaç duyuyorsanız, SECockpit yazılımı bu ihtiyaca fazlasıyla cevap verecektir.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı