Dijital Pazarlama

A/B Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

A/B testi, dijital pazarlamada bir arayüz veya özelliğin farklı versiyonlar uygulanarak, kullanıcılar tarafından hangisinin daha verimli olduğunu bulmak için yapılan bir yöntemdir. Çok büyük firmalar diyebileceğimiz Google, Yandex gibi arama motorları dahil bu yöntemi kullanarak birçok geliştirme yapmaktadır.

A/B Testi Ne İşe Yarar?

Kullanıcıların daha verimli ve daha iyi bir deneyim sağlaması için mutlaka uygulanması gereken bir yöntemdir. Yüksek kullanıcı kitlesi olan web siteleri ve uygulamalar bir anda yapabileceği değişiklik kullanıcı tarafından olumsuz karşılanabilir. Kullanıcı deneyimi ve memnuniyetinin üst seviyede olduğunu düşündüğümüzde bu durum sorun teşkil edecektir. Bu nedenle A/B testini uygulayarak geliştirmeler yapılması daha sağlıklı olacaktır.

A/B Testi

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B testi yapmanıza yardımcı olabilecek bir çok kaynak mevcuttur. Bunlardan kısaca bahsedelim;

Google Website Optimizer: Google tarafından geliştirilen bir servistir. A/B testi yaparken mutlaka tercih edilmelidir.

Yandex Metrica: Yandex tarafından sunulan bir servistir. Kullanıcıların sayfanızda nasıl gezindiğini video şekilde sunmaktadır. A/B testi yaparken işinizi çok kolaylaştıracaktır.

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B Testinin Püf Noktaları

A/B testine başlamadan önce çalışma yapacağınız internet sitesi veya uygulama tamamen bitmiş olmalıdır. Yapacağınız tüm değişiklikleri yaptıktan sonra A/B testine geçebilirsiniz. Platformunuzda sürekli olarak geliştirmeler ve düzenlemeler yaparken A/B testi yapmanız yanlış sonuçlar almanıza sebep olabilir. A/B testi ile birlikte yapacağınız değişiklikleri olabildiğinde çok ziyaretçiye göstermeli ve bu şekilde testi yapmalısınız. 1 milyon ziyaretçisi olan bir yapıyı 1000 kişiye test ettirmeniz de yanlış sonuçlar almanıza sebep olabilir.

A/B Testi Aşamaları

Verileri Toplama: Yapacağınız değişikliğe trafiği yoğun bölgelerden başlayarak veri toplamalısınız. Dönüşüm oranlarının düşük veya yetersiz olduğu sayfaları listenizin başına alarak başlamanız gerekir.

Hedef Belirleme: Dönüşüm hedeflerinizi iyi belirlemeniz ve bu doğrultuda testi devam ettirmeniz gerekir. Bu hedef buton tıklama, sepete atma, sipariş verme gibi aksiyonlar olabilir.

Hipotez Oluşturun: Hedefinizi net bir şekilde belirledikten sonra iyi olacağını düşündüğünüz geliştirmeleri yapın. Elinizde veriler olacağı için öncelik sırasını belirleyerek geliştirme sürecini devam ettirin.

Varyasyon Oluşturun: Yaptığınız geliştirmelerin mutlaka varyasyonları olmalı. Sırası ile bu varyasyonları deneyerek en doğruyu bulabilirsiniz.

Deneyin: Denemeye başlayın. Ziyaretçilerin tepkilerini ölçerek değişik varyasyonlar arasında karşılaştırma yapın.

Analiz Edin: Deneme aşamasını tamamladıktan sonra sonuçları analiz edin. İstatistiksel olarak sonuçları raporlayın ve doğru geliştirmeyi uygulayın.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı