SEOYazılım

301 Yönlendirmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Web sitesi kurmak için harcadığını çaba sonucunda sabit bir hit kazanmaya başlarsınız. Ancak ilerleyen dönemlerde heyecan kaybetme, daha kazançlı bir kategori bulma veya daha iyi bir alan adı bulmuş olmak gibi nedenlerden dolayı sitenizi kalıcı olarak değiştirmek isteyebilirsiniz. İşte bu zamanlar site hitini kaybetmemek için 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir. Böylelikle yeni kurduğunuz siteye hit sağlamış olursunuz.

Yönlendirme yapmak zor bir süreç gibi gözükse de çok önemlidir. Arama motorları aslında bu işi pek sevmezler ve genelde sitenizin sıralamasını düşürürler. Ancak uzun vadede bakıldığı zaman ve mantıklı nedenler ile bu yönlendirme gerçekleştirildiğinde başarı da kaçınılmaz olur.

Bu yazımızda sizlere doğru bir şekilde yönlendirme yapabilmeniz için yapılması gereken her şeyi açıklayacağız ve şu başlıklar altında konuyu anlatacağız.

 • 301 Yönlendirmesi Neden Yapılır? (Adımlarla anlatım)
 • 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?
 • Hit Kaybı Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler
 • 301 ve 302 Yönlendirmeleri Arasındaki Farklar
301 Yönlendirmesi Nedir?

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

Bu yönlendirme aslında oldukça basit bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıdaki bu yönlendirmenin yapıldığı bazı alanları ve nasıl yapıldığı konusunu detaylıca anlatıyoruz.

 • HTTP – HTTPS Yönlendirmesi: SSL sertifikasına sahip olan bir siteye geçiş için kullanılan bu yöntemde SEO kriterlerinin en önemlilerinden bir tanesini yerine getirmiş olursunuz.
 • Domain Yönlendirme: Domain yönlendirme işlemleri genellikle bir alan adının .com ve .net gibi türevlerini elinde bulunduran kişiler tarafından yapılmaktadır. Böylelikleyeniden site kurmakla uğraşmadan tek bir site ile tüm trafik yönetilebilmektedir.
 • Sayfa Yönlendirme: Genellikle bu yöntem 404 hatası almamak için uygulanır. Ziyaretçilerin girmek istediği sayfadan diğerine link verilmek suretiyle yapılsa da sayfa içeriklerinin aynı veya benzer olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 • Silinen Sayfalar: Arama motorları nezdinde halen linkiniz varsa ve sitenizde o sayfa bulunmuyorsa ziyaretçiler 404 hatası alırlar. Bu durum SEO açısından son derece kötü bir sonuç olduğundan bu sayfaları da 301 yönlendirmesi ile istediğiniz sayfaya yönlendirebilirsiniz.

Özellikle 404 hatası gibi sebeplerden dolayı sayfanıza ulaşılamıyorsa bu yönlendirme işlemini muhakkak yapmanız gereklidir. Sitenizin sahip olduğu konumu korumak ve ilerlemek için devamlı bu özelliklerin kullanılıp kullanılamadığını kontrol etmelisiniz.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bu konunun en doğru anlatım şekli Linux ve Windows işletim sistemlerinde nasıl yapılacağına dair maddeler halinde gösterimle mümkün olduğunu düşünüyoruz.

 • Linux Yönlendirmesi

.htaccess dosyası içerisine bir tane kod yazarak bu işi yapmanız mümkündür. Çok kısa bir işlemden sonra yönlendirme tamamlanmış olacaktır.

Redirect 301 /eski-sayfa.html /yeni-sayfa.html

Aynı şekilde meta tag yönlendirmesi yapmak isterseniz eğer onun için kodlar şu şekildedir.

<meta http-equiv="refresh" content=2;url=http://eskisite.com/" />

Bu kodu <head> ve </head> tagları arasına yazmanız gereklidir.

.htaccess dosyasından yönlendirme yapmak için ana dizince bulunan .htaccess dosyasının içeriğini silerek bu kodu kullanmanız yeterli olacaktır.

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskidomain.com$ [NC]ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L]

PHP yönlendirmesi için ihtiyaç duyuyorsanız eğer o zamanda index.php dosyası içerisine şu kodları yazmanız gerekir.

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://eskisite.com/");
exit();
?>
 • Windows Yönlendirmesi

Windows yönlendirmesi biraz daha kolay olarak ön plana çıkmaktadır. Mantık olarak aynı olsa da ufak farklılıklar olması normaldir.

Web config üzerinden bir 301 yönlendirmesi yapmak isterseniz bu dosyaya şu kodu eklemeniz yeterlidir.

<system.webServer>
 <httpRedirect enabled="true" destination="http://eskisite.com" httpResponseStatus="Permanent" />
 </system.webServer>

Eğer Windows aracılığı ile meta tag yönlendirmesi yapacaksanız yine aynı şekilde <head> ve </head> tagları arasına şu kodu yazmanız yeterlidir.

<meta http-equiv="refresh" content=2;url=http://eskisite.com/" />

Böylelikle sağlıklı bir şekilde yönlendirmenin nasıl yapılacağını öğrenmiş olduk. Sıradaki konumuz ile birlikte açıklamalarımıza devam ediyoruz.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Trafik Kaybı Yaşamamak İçin Yapılması Gerekenler

Yönlendirme sonrasında karşılaşılan en büyük problem hit kaybı yaşamaktır. Bu kayıplar neticesinde insanların moralleri bozulmakta ve her yeri delik deşik ederek hatayı bulmak istemektedirler. Yönlendirme yapmandan önce aşağıdaki maddelere dikkat ederek yapmanız veya yapmamanız gerekenler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Google web yöneticisi araçları hesabı ile birlikte durumlarınızı kontrol edin.
 • Eski sitenizin verilerinin bulunduğu tüm dosyaları SQL,Asp, HTML gibi olanların hepsini yeni sitenize atın ve çalıştığını sürekli kontrol edin.
 • Google Search Console’a girerek sitenizi ekleyin ve adres değişikliği penceresinden gereken ayarları yapın.
 • Yeni alan adınız ile ilgili olarak site.map dosyasını da oluşturmayı unutmayın.

 Bunları yaparak yaşanacak hit kayıplarını en aza indirmeyi başarabilirsiniz. Epey uğraşarak emek verdiğiniz sitenin küçük bir hata sonucunda hit kaybı yaşamaması için tüm bunları eksiksiz bir şekilde yapmaya özen gösterin.

301 ve 302 Yönlendirmeleri Arasındaki Farklar

Bizim en sık olarak karşılaştığımız sorulardan bir tanesi de 301 yönlendirmesi ile 302 yönlendirmesi arasındaki farklar nelerdir sorusudur. Bu sorunun cevabını da yeri gelmişken burada vermek istiyoruz.

En göze çarpan farkları şu şekildedir.

 • 301 yönlendirme işlemi başta da belirttiğimiz gibi kalıcı bir yönlendirmedir. Ancak 302 geçicidir. Yani sitenize bakım yaparken bir taraftan da ziyaretçilerin gelmesini istiyorsanız eğer 302 yönlendirmesini yapabilirsiniz.
 • 301 taşıması yapılırken SEO kriterleri ve daha pek çok konu korunmaktadır. Ancak 302 yönlendirmesi geçici olarak gözüktüğü için idare etsin yeter denilerek hazırlanmıştır.
 • 301 yönlendirme işleminde Google linkleri tarar ve gereken yönlendirmeyi sağlar. Ancak 302’de durum daha farklıdır. Google arama motoru bu linkleri taramaz. Geçici olduğunu bildiği için önem vermez. Bu nedenle SEO kurallarına göre bir site hazırlamasanız dahi birkaç gün idare edebilirsiniz.

Her 2 yönlendirme unsurunda da ulaşılamayan sayfalara son derece dikkat etmeniz gereklidir. Arama motorları tarafından en çok dikkat edilen konu bu olduğundan dolayı taşıma esnasında yapmanız gereken tek şey kullanılamayan linkleri ortaya çıkarmak olmalıdır. Hit kaybı yaşamamak ve taşıma işleminden zarar görmemek için bu şarttır.

SEO konusunda hazırladığımız süper içeriklere hemen göz atabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Okan Yurdakadim

Bulut İnteraktif dijital performans ve reklam ajansı kurucusu. Sektöre getirdiği yenilik ve imza attığı birçok proje ile tecrübelerini müşterilerine yansıtmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı